Uudised

Urmo Rausi näituse “Itaalia maastikud” avamine 22.05

Urmo Rausi maalid

Kunstnik Urmo Raus

22. mail kell 17 avaneb Allee Vana-Viru 11a galeriis Urmo Rausi maalinäitus “Itaalia maastikud”, milles eksponeeritakse läbilõiget tema Itaalia-teemalistest maalidest aastaist 2021-2024. Kuraator Harry Liivranna sõnul tõukub Rausi maalilooming konkreetsest poeetilisest motiivist, mida ta käsitleb kui unenäomaastikku.

15. juunini avatuks jääva näituse teoste kohta räägib Raus: “Itaalias olen rännanud elus palju kordi, kuid üks, 2020. aasta koroonapiirangute aegne reis on jäänud mind tänaseni lummama. Tabasin tookord vist mingi Itaalia fluidumi, selle sama mis on sajandeid toitnud Euroopa kunstnike fantaasiaid ja pannud neid Itaaliasse rändama. See ainus reis turistidest tühja Itaaliasse on toitnud minu inspiratsiooni juba mitu aastat. Rändan sageli mõtetes ja maalides seal edasi. Vahepeal olen ma korduvalt pöördunud ka päriselt Itaaliasse tagasi, et seda sama esmaarmunu tunnet taaskogeda, saada kinnitust sellele, et kas ma ikka paar aastat tagasi sain õieti aru. Kui vahel mõtlen, et minu mingi Itaalia kinnisidee on kestnud juba mitu aastat ja sellest peaks vabanema, siis lohutan end teadmisega, et Euroopa kunstis kestis ta mitu pikka sajandit.

Urmo Raus

Urmo Raus “Pax Romana. Capri”, 2021.

Kaljunukil oleva erksavärvilise futuristliku Villa Malaparte ehitas 1938-1940 Capri saarele itaalia kirjanik Curzio Malaparte. Villat oli küll palgatud projekteerima arhitekt, kuid kirjanik loobus tema teenetest ja kujundas villa lõpuni oma visioonide järgi. Malaparte tundis põhjalikult antiikkultuuri ja tõlkis selle oma villat luues lihtsalt moodsasse keelde. Villa trepistiku idee sai ta antiiktemplist, kuid see tepistik ei viinud templini, vaid lummava Vahemere vaateni.

Oma viimasel reisil Rooma vaatasin keset Roomat laiuvat Kapitooliumi ja mõtlesin, et kuidas on võimalik, et pea kahe tuhande aasta jooksul pole varemeid materjaliks lammutatud ja väärtuslikku linnasüdant täisehitatud. Rooma süda on olnud paar aastatuhandet keset orkaanidest räsitud Euroopat justkui orkaani silm, kus on püsinud vaikus. See orkaani silma vaikus ongi inspireeriv.”

Kuraator Harry Liivrand jätkab: “Reaalsuse äratuntav fragment – mingi ehitus, hoone osa, maastik jne – kujuneb Rausi kompositsiooni keskseks jutustavaks elemendiks, asetatuna abstraktsesse ja koloriidi dekoratiivsetele väärtustele rõhuvasse konteksti. Raus käsitleb kujutatavat abstraktsionistina, kes samal ajal on huvitatud kontseptuaalsest lahendusest. Elimineerides maaliruumist kõik üleliigse, rõhutab Raus oma loomingu ranget plaanipärasust kui iseloomulikku läbivat joont. Ümbritseva tegelikkuse jäljenduse asemel näeme me seetõttu viiteid ja vihjeid, peent esteetilist üldistust etteantud teemal. Rausi lõuendeid kattev õrn värvitoon jätab mõnikord isegi lõuendi puhta krobelise pinna välja paistma, süvendades illusiooni kaunist õhulisest, pastelsest maalitekstuurist, sumedast suvesoojusest, palavusest värelevast õhust. Maalil aimatavad voolavad loodusvormid toovad aga vaataja tagasi kunstnikule olulise inspiratsiooniallika juurde – Itaalia maastike manu.”

28. mail kell 18.00 toimub Allee Vana-Viru 11a galeriis vestlusõhtu kunstnik Urmo Rausi ja kuraator Harry Liivranna vahel.

Meediakajastus:

Postimees: https://kultuur.postimees.ee/8024986/urmo-rausi-maalinaitus-itaalia-maastikud-avatakse-allee-galeriis

EPL Delfi: https://epl.delfi.ee/artikkel/120294994/fotod-allee-galeriis-avati-urmo-rausi-maalinaitus-itaalia-maastikud

ERR Kultuur: https://kultuur.err.ee/1609350318/pildid-allee-galeriis-avati-urmo-rausi-naitus-itaalia-maastikud