Uudised

Mauri Grossi näitus “P Õ L E V P Õ Õ S A S” 22. märtsini Allee Uue tänava kunstigaleriis

21. veebruarist kuni 22. märtsini on Allee galeriis (Uus tn 7, Tallinn) avatud Mauri Grossi värskeimat loomingut tutvustav näitus “P Õ L E V P Õ Õ S A S”.

Mauri Gross

Mauri Gross “Põlev põõsas”

Näitusega 55. sünnipäeva tähistav Mauri Gross on erandlikumaid eesti maalijaid – seda nii tehnilise virtuoossuse kui ka floraalse teema tõttu. Kuraator Katre Palmi sõnul on Grossi teostel hüpnotiseeriv mõju – läbi fragmentaalse lähenemise jõuab vaataja aeglaselt ja järgemööda pildi sisse, kuniks jääb sinna heas mõttes kinni. See on justkui peatumine ajas, mil puudelt kukkuvad kirsid või tuules õõtsuvad kõrrelised seisatuvad, et viia vaataja terapeutilisele rännakule lapsepõlvemälestustesse. Kunstiteadlane Harry Liivrand toob aga Grossi loomingus seoseid maailmanimedega: “Tekib mulje, et Gerhard Richteri ja Bridget Riley´i optiline joonstruktuur justkui sulanduksid Albrecht Dürerist alguse saanud detailsesse kõrreliste jäädvustamisse.”

Kunstniku enda meelest on tema “uus maaliseeria nagu kevadine kulu – mitmeaastane ja -kihiline, kohati koltunud ja kuivanud, teisal roheliste rohulibledega pikitud, valmis viirastusliku tulemängu saatel lõuendi piiridest väljuma. Ideeliselt räägivad need floraalsed motiivid inimese sidemest loodusega läbi minu pildi, mitte läbi foto.” Nii jõuab Gross oma loomingulistes rännakutes oluliste filosoofiliste küsimusteni: kas loodust kujutavatel maalidel on üldse seos reaalse motiiviga, kas inimene tajub loodust ilusa või väärtuslikuna? Gross selgitab: “Ainus otsene viide loodusele ongi siin see, et kõik on muutumises, liikumises ja kasvamises – triibud, mis sulanduvad kõrteks; isegi jäikade juurtega suguvõsa joonest sirgub kunagi Wiiralti tamm.”

Mauri Gross

Mauri Gross “Ülekanne”

Näitus jääb avatuks kuni 22. märtsini ja kõigi müügis olevate teostega saab lisaks näituse külastusele tutvuda ka Allee galerii e-poes.

Meediakajastus:

ERR Kultuuriuudised: https://kultuur.err.ee/1609259124/galerii-allee-galeriis-avati-mauri-grossi-maalinaitus-polev-poosas

EPL Delfi: https://epl.delfi.ee/artikkel/120271862/fotod-allee-galeriis-avati-mauri-grossi-uute-maalide-naitus