Oskar-Hoffmann-Eesti-talupoeg-vankri-ja-varsaga-teel-kevadoksjon
Oskar-Hoffmann-Eesti-talupoeg-vankri-ja-varsaga-teel-kevadoksjon
Oskar-Hoffmann-Teel-õlimaal
Oskar-Hoffmann-Teel-1877-kunstioksjon
Oskar-Hoffmann-Teel-õlimaal-kunstioksjon
Oskar-Hoffmann-Teel-õlimaal-kunstioksjon
Oskar-Hoffmann-Teel-õlimaal-kunstioksjon
Oskar-Hoffmann-Eesti-talupoeg-vankri-ja-varsaga-teel-kevadoksjon

Oskar Hoffmann “Eesti talupoeg vankri ja varsaga teel”

KEVADOKSJON 2021

Õli, lõuend. U 1877-1880.
All paremal: Оск. Гофмань fc.

Mõõdud 59 x 95 cm
Alghind  49 000 EUR
Pakkumisi 1
Haamrihind  49 000 EUR

Oskar Georg Adolf Hoffmann (1851-1912) sündis Tartus pagarmeistri peres ning kunstiande päris arvatavasti oma emalt, kelle pere oli kunstialaselt tegev. Hoffmann töötas mõned aastad Tartus fotograafi ja litograafi Karl Schulzi ateljees ning seal omandatud fotograafiateadmised olid oluliseks aluseks tema tulevases loomingus.

Juba noorena esines ta maalidega näitustel ja astus 1872 Düsseldorfi kunstiakadeemiasse, kust pääses nii Gebhardti kui eestimaalasest professori Dückeri õpilaseks.

Peale õpinguid siirdus tagasi Tartusse ning isegi siis, kui ta hiljem Peterburi elama läks, jäid sidemed Eestiga väga tugevateks. Teda tunnustati mitmete aunimetustega ning tihedalt esines kunstnik rahvusvahelistel näitustel.

Düsseldorfi koolkonna uurija, kunstiteadlane Tiina Abel on öelnud, et Oskar Hoffmann on „eesti Rembrandt“. See võrdlus põhineb Hoffmanni võimsas haardes kujutada Eesti külaelu kogu tema mitmepalgelisuses. Tuntavalt mõjutas tema loomingut sõber Gregor von Bochmann, kellega koostööst sai alguse tema portreede ilmekad näojooned, hallikaspruun koloriit ning meisterlik valgusekäsitlus.

Hoffmanni eestiainelised tööd jagunevad paljuski maastikustseenideks või talupoegade kujutamiseks. Hoffmann tundis siirast huvi talupoegade elu vastu ja õppis seda peensusteni tundma.

Hoffmanni Eesti maastikud on suurejoonelised ja maalilised, hea kompositsiooniga ja hoolega valitud värvigammas. Tolle aja maitsele vastavad teosed müüsid hästi nii Saksamaal, Venemaal, Inglismaal kui Hollandis.

Oksjonil olev teos oli Oskar Hoffmanni teoste näitusel Eesti Kunstimuuseumis (Tallinna Riiklikus Kunstimuuseumis) 1954. aastal ja on fikseeritud näituse kataloogis (kataloogi koostaja Lehti Viiroja: nr. 44).

Julius Genssi 1948 lõpetatud käsikirjas „Eesti kunsti materjale III Kunstnike leksikon H-K“ on Oskar Hoffmanni lõigus lk 509 loetletud tööd B(enno) Markovitši kogust, sealhulgas „Eesti talupoeg vankri ja varsaga teel“.

Nii motiivilt, mõõtmetelt kui ka maaliliselt teostuselt lähim teos käesolevale maalile Eesti Kunstimuuseumi kogus on „Teel laadale“.

Oksjonil olev maal „Eesti talupoeg vankri ja varsaga teel“ esindab ehedalt Oskar Hoffmanni eesti talumaastikku oma parimas võtmes ning teosele annab lisaväärtust esinduslik formaat, mida kunstniku loomingus on vähe leida.