Endel Kõks
Endel Kõks Seltskond
EK
Endel Kõks “Seltskond”, 1942. 45 x 52 cm.

Endel Kõks “Seltskond”

SÜGISOKSJON 2023

Õli vineeril. 1942.
All paremal: E. KÕKS
Pöördel: E. Kõks "Seltskond", 1942

Mõõdud 45 x 52 cm
Alghind   22 000 EUR
Pakkumisi 48
Haamrihind 55 000 EUR

Endel Kõks (1912–1983) lõpetas “Pallase” maalijana 1940. aastal. Tartu kuldseks kolmikuks kutsutud Kõks, Kits ja Mikko olid paljutõotavad noored pallaslased, kes juba varakult pälvisid kunstipubliku tähelepanu. Juba 1939. aastal hakkas Kõks esinema näitustel ning  koheselt kerkis esile ka tema armastus erksa ja rafineeritud värvipaleti vastu. 

Kunstnikku, kes armastas käia rahva hulgas maalimiseks inspiratsiooni saamas, köitsid eriti kohvikud ja ateljeed ning sealt valis ta välja huvitavaid karaktereid, keda hiljem oma teostel kujutada. 1940. aastal valmis tušijoonistus “Kohvikus” (Tartu Kunstimuuseum, 1940), mis oli aluseks käesolevale õlimaalile. Seni kadunuks peetud maalist kirjutab Endel Kõksi monograafias ka Ene Asu-Õunas (Tiiu Talvistu “Endel Kõks – vapruse, vabaduse ja rõõmuga”, 2013, lk 58.). 2023. aastal leiti teos aga üles ühest Mulgimaa vanast talust, kuhu pererahvas selle nõukogude võimu eest peitnud oli.

“Seltskond” kujutab Tartumaal, Raadi järve ääres asunud kohvikus pühapäeva nautivaid inimesi. Muuhulgas leiame teoselt Kõksi ühe lemmiktegelase, muhviga daami, keda ta on oma tušijoonistustes kujutanud ka hiljem. Peenetundelise olustikutunnetajana kutsub Kõks vaataja otse stseeni keskele ning paneb elavalt ette kujutama vestlust jooki ootava daami ning kahe ülikonnas härrasmehe vahel. Ülejäänud kohvikukülastajate rolliks jääb läbi rõivamoe ning pooside anda edasi 1940. aastate õhustikku, kutsuvat jutukõminat ning uimastavat kohvilõhna. Taamal paistev Raadi mõis, üks silmapaistvamaid mõisaarhitektuuri näiteid, hävis kaks aastat peale maali valmimist, mistõttu lisab käesolev ajalooline vaade teosele dokumentaalse väärtuse. 

Teose kavand kuulub Tartu Kunstimuuseumile ning on reprodutseeritud Endel Kõksi 2013. aastal välja antud monograafias “Endel Kõks – vapruse, vabaduse ja rõõmuga”, toimetaja Tiiu Talvistu, lk 225.