Uudised

Andro Kööbi näitus “Õnn jalutab siin iga päev” 9.05-17.06

Andro Kööp

Andro Kööp “Õnn, kus sa oled? Ma olen igal pool”, 2023

9. mail kell 17.00 avaneb Allee Vana-Viru 11a galeriis kunstnik Andro Kööbi isikunäitus “Õnn jalutab siin iga päev”. Lummavaid pargivaateid ning nende maalimisprotsessi ennast orgaaniliselt näitusele kaasavad teosed on valminud just käesoleva näituse jaoks ja jõuavad seega vaatajate ette esmakordselt.

Kuraator Harry Liivrand kirjutab:

“Andro Kööp (s 1967) on eesti maalikunstis suur illusionist, kes efektitaotlevalt tegeleb loodusliku ja tehisliku maastikukeskkonna omavaheliste suhete interpreteerimisega. Kui veel enne koroona-ajastut huvitas Kööpi rohkem hierarhiseeritud maastikumaali ja glamuuri ühendamine (näitus „GRAND COULISSE“ 2010. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis, isikunäitus Eesti suursaatkonnas Berliinis 2013. aastal), siis Tallinnas Allee galeriis viib Kööp meid sinna, kus on õnn – siit ka näituse nimi “ÕNN JALUTAB SIIN IGA PÄEV”.

Lisaks aastail 2019-2023 loodud suurejoonelistele ja lummavatele pargimaalidele näeme väljapanekus maalimise jooksul tekkivaid abimaterjale ja ready-made´likke objekte alates maalitud kavanditest ning värvisegamise palettidest kuni teosteks kujundatud põrandapappide ja pintslipuhastuse lõuenditeni. Kõik need on autori käe läbi tõstetud kunsti väärikale kõrgusele, milles loomulikult ei puudu irooniline žest kuulsate kunstnike loominguga kaasnevale geeniuse puudutuse müüdile.

Andro Kööp müük

Andro Kööp “Imeline aeg”, 2023

Andro Kööp põimib sellel näitusel tervikusse mitmeid oma erinevaid maaliteemasid ja seeriaid. Pargimaastike kõrvalt pintslipuhastus-teostena valminud maalidest näeme uut “NYC” (New York) seeria teost. Ennast ilmutavad ka seeriate “SEE LINN ON MINU” ja “VÕIMAS PUHANG” käsitlused.

Ehkki valitud motiivide vormikeeles põimuvad neofotorealism ja impressionism, on suuremõõtmelised pargimaastikud siiski maalitud Kööbi kohta uudsel moel, tuginedes selgelt klassikalisele ja pintslitöö-kesksele maalilaadile. Andro Kööbi loodusvaated on seekord erakordselt loomutruud, lilleväljad botaaniliselt äratuntavad ja peaaegu ruumilise aistinguga vastukaaluks näituse „GRAND COULISSE“ ekspositsioonile. Praegust näitust võibki kontseptuaalselt võtta omamoodi järjena tollele inimkätega kujundatud loodust käsitlenud näitusele, mis tõlgendas ajaloolisi parke kui võimu atribuute ja oli maalitud plakatlikus laadis, ilma maalilisust ning pintslitööd rõhutamata.

Kui siis oli pilk pööratud väljapoole ja teemaks olid võimusuhted, mille puhul looduse ilu oli ainult võimu kuulutamise vahendiks, tegeleb praegune näitus vastupidiselt väga isikliku suhtega LOODUSESSE, või nagu kunstnik ise ütleb -, koguni kõiksusesse ja moel, kus inimese sisemaailm võtab üle välismaailma. Maastikud ja looduse ilu muutuvad isiklike tundemaailmade võrdkujuks. See seletab ka tundlikke ja vaheldusrikkaid maalimise võtteid ning külluslike vaadete aimatavat ebamaisust, isegi unenäolisust. Viimast aitavad esile tõsta väljapanekule lisatud abstraktsed maalid. Säravad raamid annavad aga viimase lihvi täiuslikuks kujundatud juhuslikkusele ja aitavad vaatajal tunda suure kunsti lähedust.”

Kõik näitusel olevad teosed tulevad müüki Allee eesti kunsti e-poodi.

Näituse tutvustus ERRi kultuurilehel: https://kultuur.err.ee/1608972296/allee-galeriis-avati-andro-koobi-maalinaitus-onn-jalutab-siin-iga-paev

Eesti Päevalehe fotod avamisest: https://epl.delfi.ee/artikkel/120185410/fotod-allee-galeriis-avati-andro-koobi-maalinaitus?fbclid=IwAR3p_CeU8cW9bTz29Wr6vwO08BepWmOOawHryr-8fRaiYUZ6rsOnilOIFY0