1881. aasta sügisel sündisid vähem kui kuuajase vahega kaks Eesti kultuuriloole nii olulist kunstnikku: August Jansen (Pärnumaal Allikukivil) ja Roman Nyman (Tallinnas). Austusavaldusena nende 140. sünniaastapäevale avab Allee galerii Mai Levini ja Katre Palmi kureerimisel septembri alguses kahe meistri ühisnäituse, kus arvukatest erakogudest ning Viinistu Kunstimuuseumist pärit teoseid näeb galeriis kuni 2. oktoobrini.
Kunstipublikule avanevad mitmed seni avalikkuse eest peidus olnud šedöövrid ning lisaks on kunstiteadlane Mai Levin koostanud lühimonograafiad mõlema mehe elu ja loomingu kohta. Teoseid saab soetada nii koha pealt kui kunsti e-poest: vt AUGUST JANSEN ja ROMAN NYMAN.
Nii Jansen kui Nyman said kunstihariduse Peterburis ning mängisid olulist rolli Eesti kunstnike huvide eest seismisel. Kuigi mõlemad mehed armastasid väga oma kodumaa loodust, leidsid nad tänu reisimisvõimalustele inspiratsiooni ka lõunamaistes küpressides ning päikeselõõsas õõtsuvates palmides.
Erksaid värve ja lopsakust armastavat Jansenit mõjutas vene impressionism tugevamini kui Nymanit. Temas oli rohkelt otsingujulgust ning nii põikas ta lisaks maalile ka kõrvalaladele skulptuuri ja keraamikasse ning teostas end isegi mosaiigis. Ta oli algusest lõpuni rahvusromantik, mis avaldub kompositsioonis, aga ka maastikumaalis, eeskätt talumaastikes.
Ka Eesti esimene professionaalne teatrikunstnik Nyman valdas erinevaid maalitehnikaid ning tegutses muuhulgas graafilise disaini ning koguni portselanmaali alal. Enda stiili leidis ta üsna varakult ning seda juugendajastu koolitusest mõjutatud taset hoidis stabiilselt aastakümneid. Teda on nimetatud rahulikuks vaatlejaks, lüürikuks, kuid loodust ja vana arhitektuuri nägi ta pigem romantikuna, kes võis oma emotsionaalset suhet natuuriga väljendada vahel üpris ekspressiivses vormis.
Ka Allee galerii sügisesel näitusel saab näha nii Eestimaa kauneid ranna- ja talumaastikke kui linnavaateid, samuti portreid ning Itaalia ja Hispaania reiside jäädvustusi.
Kunstinäitus on avatud 4.09-2.10.2021 (K-R 12.30-18, L 12-16).