Näitus – “Richard Uutmaa 115 – pärleid erakogudest”
3.09 - 24.10.2020

Richard-Uutmaa-maal-Altja

Kuraator: Mai Levin

Richard Uutmaa sünnist möödub tänavu 115 aastat. Tunnustatud eesti maastiku- ja meremaalija on siiani armastatud laia kunstipubliku ja hinnatud asjatundjate poolt, tema teosed on kunstioksjonitel püstitanud klassika hinnarekordeid.

Richard Uutmaa sündis 12. oktoobril 1905 Virumaal, Altja külas meremehest talupidaja Kustav Uudmanni peres. Tema noorus möödus rannakülas. Meri ja Põhja-Eesti rannamaastikud, kalurite elu-olu kujunesid eluaegseks kiindumuseks ja kunstniku loomingu keskseteks teemadeks.

Kunstihuvi tekkis juba Rakvere Poeglaste Gümnaasiumis ja 1928. aastal astus Uutmaa Kõrgemasse Kunstikooli “Pallas” Tartus, kus tema õpetajaks maaliklassis oli Villem Ormisson ja kus ta juba 1929. aastal viidi üle Nikolai Triigi ateljeesse. Ta lõpetas kooli 1935.aastal koos maalijate Eerik Haameri, Ida Anton-Agu, Valerian Loigu ja graafik Aino Bachiga.

Oma maalijakarjääri alustas Uutmaa 1930. aastate “Pallase” koolkonnale tüüpilise poeetilise realismi vaimus, mida iseloomustas lopsakas pintslikäsitlus ja varjundirikas heletumedus. Ta eelistas tollal sooja hallikat või pruunikat üldtooni, mis 1940.aastate algul asendus sinaka, lillaka või rohekaga. Sõjaaegsed žanrimaalid ja maastikud on maali- ja tundelaadilt kargemad, on märgatav tendents suurejoonelisuse suunas. See tendents leidis rakendust sõjajärgses ENSV-s: 1947.aastal telliti temalt pannood Balti jaamale, kalatööstuse ministeeriumile ja veinikauplusele “Ararat” (pole säilinud). Tema suureformaadilised kompositsioonid kalurite elust on esindatud ka Riiklikus Tretjakovi Galeriis Moskvas ning 1950.aastate meremaalid panid temast kõnelema kui eesti tippmarinistist.

1960. aastate algul rajas kunstnik endale suvekodu Eismale, metsa ja mere lähedusse, mis, nagu kaunis aedki, andsid ainet mitte ainult maastike, vaid ka natüürmortide ja lillemaalide jaoks. Lahe talu eest Eismal hoolitseb pieteeditundeliselt kunstniku tütar Tiina Uutmaa.

Käesolev näitus on hommage armastatud meistrile, mis on koostatud mitme erakogu põhjal ning hõlmab nii tuntud kui ka tuntust väärivaid töid alates 1935. aastast kuni kunstniku viimase elukümnendini.

Mai Levin