Kuivnõel. 1944.
All paremal: Kuivnõel – 1944 1. proovitrükk
All vasakul: Richard Kaljo
Mõõdud | Plm 32 x 38,2 cm |
---|
Virtuoosne graafik Richard Kaljo (1914-1978), kelle suurust Eduard Wiiralti mantlipärijana me järjest rohkem hakkame tähele panema, loob Saksa okupatsiooni ajal originaalseid töid, milles eraldi alapeatüki moodustavad helged, sõjasündmusi täielikult ignoreerivad teosed, sh käesolev.
Eesti kunsti kontekstis on “Vee ääres” haruldane ka põhjusel, et alasti noorukeid eesti kunstis peaaegu et ei kujutata (erinevalt soome või läti kunstist). Muretu suvine situatsioon rannas pruuniks põlenud poistest – vt kehade meisterlikku modelleerimist valguse-varjuga – sümboliseerib rahva edasikestmist, nooruslikkust ja oskust ka rasketel aegadel lõõgastuda kõigi raskuste kiuste. Erakordselt subtiilne on Kaljo vee ja taeva graveering, ruumisügavuse ja avaruse illusiooni saavutamine lihtsate tehniliste võtetega.
Teos on reprodutseeritud Kumus 2014-2015. aastal toimunud näitusega “Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” kaasnenud raamatus, lk 66 ning kataloogiosas, lk 146.
Seekordsel oksjonil pakkumisele tulevad teosed pärinevad Richard Kaljo pärandkogust, millega tähistame maestro 110. sünniaastapäeva.
Tekst: Harry Liivrand