Vive Tolli Muhu
Vive Tolli Rannapoiss
Vive Tolli “Rannapoiss” (“Muhu poiss”), 1960
Vive Tolli “Rannapoiss” (“Muhu poiss”), 1960

Vive Tolli “Rannapoiss”

SÜGISOKSJON 2023

Akvatinta. 1960.
All vasakul: 12/20. Rannapoiss (akvatinta)
All paremal: VTolli 1960

Mõõdud Plm 26 x 29 cm
Alghind 1000 EUR
Pakkumisi 11
Haamrihind 2000 EUR

Muhu juurtega Vive Tolli (1928-2020) oli Eesti graafika grand old lady. Hilisem Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor kinnitas end Eesti rahva südamesse 1960-ndate ühe menukaima lasteraamatuga “Pille-Riini lood”, mille lustakad tegelased Ellen Niidu tekstides sündisid just Tolli käe all.

Tolli teosed on täis poeetilisust. Teda paeluvad teemad, mis piiluvad saatuse, unistuste ja tunnete maailma. Peamiselt söövitustehnikas töötanud kunstnik kasutas oma loomingus sageli  fragmente kohalikust folkloorist ning ornamentikast, mistõttu kujunes Muhu talle lõputuks inspiratsiooniallikaks.

Kunstniku üks kauneimaid ja tuntumaid varase loomeperioodi teoseid “Rannapoiss”, mis on  rahva seas tuntud ka kui “Muhu poiss“, kujutab heledapäist unistava pilguga Muhu last. Selja taga väike kaluriküla, jutustab Tolli korraga nii peategelase igapäevaelust kui süüvib tema unistustesse ja tulevikulootustesse. Kunstniku teoseid valdav dünaamika ja rütm ärkab siin ellu läbi kuivama pandud kalavõrkude, mis aitavad edasi anda mõtet turvalisest kodutalust, mis alati rannapoissi koju tagasi ootab.