Viktor Turp
Viktor Turp

Viktor Turp “Mahtra meeste kogunemine”

KEVADOKSJON 2023

Õli lõuendil. 1960.
All vasakul: V. Turp 60

Mõõdud 89 x 132 cm
Alghind   5000 EUR
Pakkumisi 2
Haamrihind 5200 EUR

Riigi Kunsttööstuskoolis ja Pallases õppinud Viktor Turbil (1905-1989) jagus jõudu tegeleda nii õpetajaametis kui ka ise aktiivselt näitustel osaleda. Tal oli tugevat kompositsioonimaalija annet ning viimastel aastatel on avalikkuse ette tulnud mitmeid tema isikupäraseid interjööre ja kompositsioone, millega Turp üha kindlamalt end eesti kunstiajalukku kinnitab.

Mahtra sõda on Jaan Tõnisson nimetanud Eesti Vabadussõja eellahinguks ning 1930-ndatel püstitati sellele mälestusmärk, mille avamisel kõneles ka Eduard Vilde. 1958 tähistati üle riigi Mahtra sõja 100. aastapäeva, mille puhul telliti ja loodi väljaspool tellimusi terve rida kunstiteoseid.

Viktor Turbile oli selle teema kajastamine väga meelepärane, oli ta ju juba enne sõdagi valmis teinud käesolevat teost inspireerinud eskiisi, mille eest 1939. aasta talurahvaaineliste teoste kavandite võistlusel võitis I auhinna. Tuliseid emotsioone täis teos on eestlaseks olemise tõeliseks manifestiks – elagu vabadus, elagu õigus ise otsustada ja mitte elada mõisnike ikkes!