Varmo pirk
Varmo Pirk
Varmo Pirk

Varmo Pirk “Ehitajad” / “Vihma eel”

SÜGISOKSJON 2023

Õli papil. 1960-ndad.
Pöördel: Varmo Pirk "Vihma eel"

Mõõdud 44,5 x 64,5 cm
Alghind  2000 EUR
Pakkumisi 15
Haamrihind 3800 EUR

Käesolev põnev kahepoolne Varmo Pirgi (1913-1980) maal pakub võimaluse vastavalt meeleolule ja emotsioonidele keerata teosel “uus lehekülg”. Nii leiame ühelt poolt maali nimega “Ehitus” ja teiselt poolt töö nimega “Vihma eel”.

“Ehitus”

1960. aastate stiliseeritud ja üldistatud vormikäsitlusel baseeruv väljenduslaad meeldis ka Varmo Pirgile tööstusteemaliste figuraalkompositsioonide kavandamisel. Tema maal “Ehitus” võlub eelkõige dekoratiivsete väärtuste poolest, viis, kuidas ta kujutab ehitajaid või ka urbanistlikku miljööd, sarnaneb monumentaalmaalile. Teosel nähtavad suitsevad vabrikute korstnad sümboliseerivad tollast ettekujutust progressist, koos tornkraanadega loovad nad kompositsioonis tugeva vertikaalse rütmi, mida tasakaalustab suitsupilvede ja kraananokkade horisontaalne liikumine.

“Vihma eel”

Lõuna-Eesti kuppelmaastikku jäädvustav maal on efektne näide rohelisel värvil baseeruvast toonmaalist. Tööd läbiv laineline geomeetriliste vormide liikumine muudab pildi elavaks, andes edasi südasuve sulnist meeleolu – vihma eelset.