Urmas-Pedanik-Emaplaat-II
Urmas-Pedanik-Emaplaat-II-Allee-galerii
Urmas-Pedanik-Emaplaat-II-Allee-galerii

Urmas Pedanik “Emaplaat II”

KEVADOKSJON 2021

Õli, lõuend. 2010
All paremal: UP 10

Mõõdud 70 x 100 cm
Alghind 2700 EUR
Pakkumisi 10
Haamrihind 3700 EUR

Pärnust pärit Urmas Pedanik (s 1949) lõpetas Eesti NSV Kunstiinstituudi 1980. aastal tööstuskunsti alal ning juba järgmisel aastal toimus tema isikunäitus Tallinna Kunstisalongis ning Lydia Koidula nimelises Pärnu Draamateatris, mille eest premeeriti Pedanikku Eesti Kunstnike Liidu noortekoondise aastapreemiaga. Lisaks personaalnäitustele  osales kunstnik aktiivselt lugematutel ühisnäitustel nii välis- kui kodumaal.

Peale loomingulist pausi tõusis Pedanik 2000ndatel taas kunstimaailma tippu ning oli üks peamisi hüperrealismi esindajaid Tallinnas Ando Keskküla kõrval. Just viimane oli see, kes tema kunstisädet pidevalt hõõgvel hoidis, kutsudes teda 90ndatel kaasa erinevatele maailmanäitustele. Hüperrealismi laadis töötab Pedanik siiani – väga meisterlikult, nii et pälvis 2019. aastal oma näituse “Tehismaastikud” eest Konrad Mäe preemia ja medali. Teda iseloomustab kujutatavate objektide valiku laiendamine maalis, mida on kunstiajaloos pidevalt tehtud.

Just kõrgelt auhinnatud “Tehismaastike” näitusel Haapsalu linnagaleriis oli eksponeeritud ka oksjonil olev teos “Emaplaat II”, kus Pedanik on estetiseerinud elektroonikaseadmete koostisosi – teema, mis köitis kunstnikku juba oma loometee alguses. Detailidest raadiote, arvutite ning muude seadmete sisudes otsis kunstnik paralleele tema varasemas loomingus kujutatud linnavaadete ning muude tehismaastikega.