Ülo Sooster
Ülo Sooster

Ülo Sooster “Kala”

KEVADOKSJON 2023

Valge ja must tušš, guašš paberil. 1959.
All paremal: Sooster VII 59

Mõõdud Ava 23 x 30 cm
Alghind 4800 EUR
Pakkumisi 66
Haamrihind 23 000 EUR

Ühe rahvusvahelisel kunstimaastikul hinnatuima eesti kunstniku, Ülo Soosteri (1924-1970) sünnist möödub peagi 100 aastat. Moskva underground- ja avangardkunsti tippfiguure kuulus legendaarsesse avangardistlikkusse kunstirühmitusse, mille liikmete Juri Sobolevi, Boris Žutovski, Ilja Kabakovi ja teiste looming on siiani säilitanud kultusliku staatuse.

Soosteri üks lemmikmotiive oli ikonograafiliselt mitmetähenduslikku tõlgendusruumi pakkuv kala, keda ta armastas kujutada eriti aastail 1959-1962. Kunstniku hea sõbra ja mõttekaaslase Ilja Kabakovi sõnul on Soosteri kala-kujundi põhiliseks alustalaks selle läbipaistvus, kerge läbitavus kuni elu algkujuni.

1960. aastal ilmus Moskvas Soosteri illustratsioonidega Aleksandr Ditrihi raamat „Valgega mustal“, mille tegelased Kriit ja Lapp kasutavad sõnumi edasi andmiseks valget kriiti mustal tahvli. Sama värvikombinatsioon kõnetas Soosterit ka oma vabaloomingus ning nii on käesolev, samasse perioodi kuuluv teos tema sürrealistliku kujutuslaadi suurepäraseks näiteks. Pastoosselt pinnale kantud, 3D efektina mõjuv, pitsmustrit meenutava luustikuga kalal näeme vaid skeletti, mis aga ometi elab, hingab ja ujub. Ümbritsev veteväli, mille liikumist markeerivad valged jooned, elab edasi nii kalas endas kui väljaspool teost ennast.

Soosteri kala-temaatikast sai oma loomingus inspiratsiooni ka tema lähedane sõbranna Valve Janov. Sõpruse märgiks palus Sooster naisel valida tema tööde seast oma lemmiku ning valituks osutus käesolev teos, mis kuulus pikki aastaid Janovi kogusse ning on nüüd jõudnud kunstipubliku ette.