Nikolai-Kull-Vanalinna-vaade-Toompealt-Allee
Nikolai-Kull-Vanalinna-vaade-Toompealt-Allee
Nikolai-Kull-Vanalinna-vaade-Toompealt-Allee
Nikolai-Kull-Vanalinna-vaade-Toompealt-Allee
Nikolai-Kull-Vanalinna-vaade-Toompealt-Allee
Nikolai-Kull-signatuur

Nikolai Kull “Tallinna vaade Toompealt”

KEVADOKSJON 2021

Õli, vineer. 1930ndad/1940ndate algus.
All paremal: NKull

Mõõdud 54 x 71 cm
Alghind 5400  EUR
Pakkumisi 5
Haamrihind 6200  EUR

Nikolai Kull (1894 – 1945) sai oma kunstihariduse suurmeistrite Ants Laikmaa ja Nikolai Triigi käe all ning viimasega kujunenud lähedane sõprus mõjutas ka Kulli kunstilist käekirja. Samal ajal käis Kull ka õppereisidel Helsingis ja Saksamaal. Meremehe pojana ning jungaks õppinuna jäi Kull alati südames truuks ka merele, mistõttu oli tema sünnilinn Tallinn oma unikaalse asendi tõttu ideaalseks ja inspireerivaks loominguliseks taustaks tema kunstilistele taotlustele.

Tallinna suhteliselt hästi säilinud kompaktse vanalinna võlu hakati mõistma 19. sajandil ning seetõttu on linn olnud ammendamatuks motiiviallikaks paljude sugupõlvede kunstnikele. Tallinna vanalinn mõjub ka tänapäeval võluva ja majesteetlikuna, vaatamata pahatihti edevuse ja odavuse pitserit kandvatele rajatistele, mida uuem aeg selle vahetusse lähedusse on kuhjanud.

Nikolai Kulli jaoks oli vanalinn võimas, paekivile rajatud linn, mille müürid peitsid endas tuhandeid lugusid.  Enamasti kujutas kunstnik linnavaadetes vanalinna õuesid oma kuuridega ja müüride vahele surutud tänavaid. Oksjonil olev motiiv oma punaste katustega maalituna ülalt Toompealt on tema loomingus pigem haruldasem ning mõjub üllatavalt modernselt, justkui elava 3-D vaatena.

Nikolai Kulli loomingut iseloomustab pruunikas, soe ja pastoosne koloriit, samuti tumedate kontuurjoonte kasutamine. Kõik see kokku annab ainult Kullile iseloomuliku meisterliku ja nauditava tulemuse.