Malle Leis
Malle Leis
Malle Leis “Made”
Malle Leis “Made”

Malle Leis “Made”

Kevadoksjon 2025
Õli lõuend. 1974-76
All vasakul: LEIS 74/76
Pöördel: MADE 100×100 1974/76 LEIS, MALLE 1940.a.
Mõõdud100 x 100 cm
Alghind9 000
Pakkumisi2

Malle Leisi (1940-2017) on peetud üheks olulisemaks eesti popkunstnikuks Lapini, Keskküla ja Toltsi kõrval. Tema 1960ndate geomeetrilis-abstraktsetesse maalidesse sugenes peagi taimemotiiv, mis kujunes lemmikuks järgmisel kümnendil, vahel koos maastikuelemendiga. Leis maalis täpselt ja selgete kontuuridega lilli, puu- ja köögivilju, eelistades intensiivseid, puhtaid värve, mis mustale taustale asetades tõid objektide kontuuri võimsalt esile. Aastakümnetega muutus tema üldistav maalilaad realiteedilähedasemaks, kuid jäi ikka tasapindseks; värvid seevastu muutusid aina tundlikumaks ning õrnemaks. 

Leisi figuraalmaalid mängivad vahel objektiivsuse küsimusega. Kunstnik eelistas kauneid noori inimesi, keda modelleeris õrnalt ja asetas siis sügavuseta taustale, tuues esile näojoonte ja kehade ilu. Varasemail aastail meeldis talle maalida naisi pilkupüüdvalt kirjus kleidis, mis otsekui juhtis tähelepanu kõrvale näolt — see oli kuidagi hillitsetud või äraolev. Tekkis tunne justkui suhtuks kunstnik elavasse modelli nagu lilleõiesse (ilusasse esemesse), mis oli ju iseloomulik ameerika popkunsti töödele. Hiljem muutusid inimesed tema töödel konkreetsemaks andes väiksema või suurema vihje modelli olemuse mõistmiseks. Ka teosel “Made” on tabatud naise mõtlik, justkui eemalviibiv olek.

Leisi teoste kohta on kirjutatud, et neis puudub sublimatsioon ehk energia ümberlülitamine madalamatelt objektidelt kõrgematele. Kuid just siin peitub kunstniku teoste suurimaid varjatud sõnumeid – need tööd ei olegi maalitud eesmärgiga luua selget kontakti vaataja ning teosel oleva inimese või kujundi vahel. On ju teada, et julgemad kunstnikud keeldusid nõukogude ajal ühiskondlikust dialoogist poliitilistel põhjustel või lihtsalt vastumeelsusest valeliku süsteemi suhtes. Nii jättis ka Leis kangekaelse kunstnikuna endale vabaduse teha seda, mis talle oli tähtis, teadlikult keerata selg sunniviisilistele teemadele. Nii on ka “Made” justkui deklaratsioon ise mõtlemisele ja otsustamisele, olles korraga nii oma ajastu nägu ja samas ka ajatu. 

Tekst: Vappu Thurlow