Leonhard Lapin
Leonhard Lapin “Masin X”, 1975. Lm 62 x 60 cm.

Leonhard Lapin “Masin X”

GRAAFIKA SÜGISOKSJON 2022

Kõrgtrükk. 1975.
All vasakul: Masin X
All keskel: Kõrgtrükk 19/40
All paremal: Leonhard Lapin 1975

Mõõdud Lm 62 x 60 cm
Alghind   1100 EUR
Pakkumisi 9
Haamrihind 1500 EUR

Leonhard Lapini (1947-2022) esimesed masina-seeria teosed olid mustvalged, hiljem lisandus ka punane ja hõbehall. Minimalistlikest, valgele taustale paigutatud geomeetrilistest vormidest koosnev sari pakkus ambivalentseid tõlgendusvõimalusi ning andis seeläbi võimaluse mõista teoseid kultuuriüleselt. 1973. aastal algaski Lapini rahvusvaheline karjäär, sest just siis võitis tema teos „Loomine II“ Tokyo graafikatriennaalil auhinna. 

Masinate seeriat esitleti esimest korda 1975. aastal Harku näitusel. Massikultuuri, tehislooduse ja inimmõistuse omavahel sidunud teosed ei andnud hinnaguid, vaid kõnelesid pooli võtmata tehisliku maailma orgaanilisest kuulumisest meie ellu. Lapinlikus võtmes, vene avangardismist mõjutatud vormikeel tõi kohalikule kunstiskeenele uue dimensiooni, mille mõju ja tähendus toonasele ja praegusele eesti kunstile on mõõtmatu.

„Masin X“ on selle sarja ja 1970. aastate abstraktsesse kujunduslikkusesse kuuluva suuna üks kuulsamaid näiteid, mis on ühelt poolt justkui piktogrammiline autoportree, teisalt mehe falliline allegooria ja kolmandalt poolt austusavaldus 1920-ndate aastate vene konstruktivismi esteetikale. See on abstraktne üldistus „sex machine´ist“, temaatika, millele Lapin lähenes vaid talle omase vormikeelega.