Kunstiklassika sügisoksjoni näitus avaneb 21. oktoobril!
Leonhard Lapin “Jänku suudlus”, 1970. 42 x 42 cm.
Leonhard Lapin “Jänku suudlus”, 1970. 42 x 42 cm.

Leonhard Lapin “Jänku suudlus”

SÜGISOKSJON 2022

Akvarell, tušš. 1970.

Mõõdud 42 x 42 cm
Alghind  11 000 EUR
Pakkumisi 96
Haamrihind 45 000 EUR

Leonhard Lapini “Jänku suudlus” on eesti popkunsti ikoonilisemaid teoseid. Lapinile, kellele kunstis pakkus algusest peale huvi erootika tõlgendamine läbi ebaharilike süžeede või tuntud erootiliste motiivide irooniline käsitlus, pakub selles teoses senise eesti kunsti taustal skandaalsena mõjuva motiivi: hiigeljänes suudlemas noort naist. 

Kitšilikul saksa ülestõusmispühade postkaardil põhinev „Jänku suudlus“, milles inimlikustatud jänes suudleb noort tütarlast, viitab Lapini enda nime prantsuskeelsele tähendusele. Samas on motiiv muinasjutuline, ka antiikjumalate metamorfoose interpreteeriv ja esteetiliselt pärit nagu Disney multifilmist. Banaalsete filmikaadrite ja koomiksifragmentide kasutamine on popkunstile olnud tüüpiline algusest peale ning nii suhestub Lapin kohe oma loometee alguses esmajoones popkunsti USA variandiga. Töö paelub varjamatult musta huumoriga, mässumeelsuse, läänemaailma seksuaalvabadust ülistava noortekultuuri ja avangardkunstiga, kuulutades ette Lapini tulevasi kuulsaid erootilisi sarju “Masinad”.

Käesoleva teose ostis Lapinilt tuntud psühhiaater ja kirjanik Vaino Vahing ning see on kuulunud 40 aastat näitleja ja lauljanna Heli Vahingu kollektsiooni.

Leonhard Lapini mälestusi loeb Heli Vahing (vol 1):

Leonhard Lapini mälestusi loeb Heli Vahing (vol 2)