Konstantin Süvalo
Konstantin Süvalo
Konstantin Süvalo “Pärnu jõel”, 1944. 46 x 56 cm.
Konstantin Süvalo “Pärnu jõel”, 1944. 46 x 56 cm.

Konstantin Süvalo “Pärnu jõel”

KEVADOKSJON 2024

Õli lõuendil. 1944.
All vasakul: K. Süvalo 1944

Mõõdud 46 x 56 cm
Alghind 30 000 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Läti mõjukaima kunstniku, sealse Kunstiakadeemia rajaja Vilhelms Purvitise juhatuse all kunstiõpinguid alustanud Konstantin Süvalo (1884-1964) õppis impressionistist õppejõu eeskujul hindama vabas looduses maalimist. Sama õpetust said ka teised Purvitise eestlastest õpilased, teiste seas Villem Ormisson ja Jaan Vahtra. Juba kunstikooli ajal oma maastikega silma paistnud Süvalo täiendas hiljem end Peterburis ja Pariisis ning sõja puhkedes kolis lõplikult Pärnusse, mis jäi tema kodulinnaks surmani.

Süvalo 1940. aastate loomejärgule on iseloomulik teose valkjas tonaalsus ja lopsakas pintslikäsitlus, mis sobisid hästi heleda sillakaare helgi edasiadmiseks jõepinnal. Ka valged vahused pilved ning uhked purjed mängivad oma toonidega kunstniku taotlustele kaasa ja loovad maalil helge meeleolu. Nii võimaldab hele taust esile kerkida teose peategelastel – grupil purjetajatel ning sõudjatel, ilma kelleta oleks suvepealinna pea võimatu ette kujutada.

Purjekaid Pärnu jõel on kunstnik kujutanud erinevatel aegadel, muuhulgas maalil „Pärnu“ (1944, Eesti Kunstimuuseum). Käesoleva tööga aga loob Süvalo enesele veel teadmata ajalooliselt dokumentaalse teose, sest paigutab jõel olijad Pärnu Suursilla taustale, mille sakslased 1944. aasta septembris enne taganemist õhku lasevad ja mille asemele sama aasta sügisel püstitavad kohalikud puusilla. Seega saame töö valmimisaja määrata mitte ainult tööle märgitud valmimisaasta, vaid täpsete kuude järgi ning paigutada maali Süvalo loomingulisse tipp-perioodi.

Tekst: Mai Levin, Katre Palm