Karl Aleksander von Winkler
Karl Aleksander von Winkler
Karl Aleksander von Winkler “Leetse rand”, 1893. 28,5 x 45,5 cm.

Karl Aleksander von Winkler “Leetse rand”

KEVADOKSJON 2024

Õli masoniidil. 1893.
All vasakul: CWinkler 93.

Mõõdud 28,5 x 45,5 cm
Alghind   8900 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Karl (Carl) Alexander von Winkler (1860-1911) oli silmapaistev baltisaksa maalija, kel Peterburi ja Müncheni kunstiühingute liikmena avanesid võimalused end mitmel pool Euroopas täiendada. Käesolev teos on üks tema varasemaid, pärast kunstiõpinguid Saksamaal ja Šveitsis valminud realistlikus laadis õlimaale.

Kunstnik oli kogu elu kiindunud Põhja-Eesti maastikku. Tal oli tuttavaid sealsete mõisnike seas, kelle juures ta oma loomerännakutel sageli peatus. Üks selliseid mõisu oli Lahepere lahe ääres asuva Leetse, mille romantiline rannajoon inspireeris Winklerit maalima ka hiljem (“Leetse rand”, 1908. EKM). 

Tundliku maastikumaalijana oskab Winkler viia vaataja otse stseeni keskele – kõrvus kajab taevas sähvivate kajakate laul ja meretuulega tantsu lööv laine, mis kõrge kaarega vahupilves rannikuga kohtub. Puudelt laenatud rohelus seguneb veepinnal sügavpruuni mereadru ning õhtutaeva puudrise roosa alatooniga, tuues meie ette kunstniku nägemuse Leetse rannas valitsenud õhustikust aastal 1893.

Tekst: Mai Levin, Katre Palm