Kaljo Põllu
Kaljo Põllu
Kaljo Põllu “Taevatähtede jumalanna”
Kaljo Põllu “Taevatähtede jumalanna”
Kaljo Põllu “Taevatähtede jumalanna”

Kaljo Põllu “Taevatähtede jumalanna”

Kevadoksjon 2025
Metsotinto paberil. 1989.
All vasakul: Taevatähtede jumalanna. Sarjast “Taevas ja maa”. Metsotinto 47/50
All paremal: Kaljo Põllu, 1989
Mõõdudkm 39,7 x 63,8 cm
Alghind3 800
Pakkumisi4

Kaljo Põllu (1934-2010) esimene graafiline seeria metsotinto tehnikas oli “Eesti maastikud”, mida inspireerisid 1960. aastail Tartus töötades koos üliõpilastega tehtud kodumaa ekskursioonid. Kunstnik kujutab maastikke üldistavalt, lihtsate vormidega, justkui veel inimtegevusest puutumata kujul. 

1975. aastal Tallinnasse kolides korraldas kunstnik ERKI õppejõuna õppereise aga juba soome-ugri sugulasrahvaste juurde. Kunstiteadlane Riin Kübarsepp kirjutab, et Kaljo Põllu uuris põhjalikult ürgaja kunsti. Näiteks Tripolje kultuuri arheoloogilistest leidudest on selgunud, et selle elanike ettekujutuses koosnes maailm kolmest tasandist: maast, alumisest ehk nähtavast taevast, ja ülemisest taevast, mis oli nähtamatu. Kahe viimase tasandi juhtimine oli Suure Taevase Ema käes ning 1970. aastatel sai suurest jumalannast Kaljo Põllu metsotintode tähtsaim tegelane.

Kunstnik kehastus teost ette valmistades muistse aja inimeseks, kes vaatas ümbritsevat teistsuguse pilguga, kui me tänapäeval vaatame. Inimene tundis end loomuliku osana loodusest. Nii kummardub “Taevatähtede jumalannal” (seeriast “Taevas ja maa”) tähevöösse rüütatud jumalanna maailma üle ja inimene tunneb tema võimsat kaitset. Selles äratundmises on aeg hetkeks peatunud, vetepind on peegelsile, valitseb harras vaikus.

Teos kuulub ka Eesti kunstimuuseumi kollektsiooni.

Tekst: Vappu Thurlow