johannes-greenberg
johannes-greenberg-munalaskme
johannes-greenberg-munalaskme
Johannes Greenberg “Munalaskme vana talu”, 1930/40. aastad. 58 x 70 cm.
Johannes Greenberg “Munalaskme vana talu”, 1930/40. aastad. 58 x 70 cm.

Johannes Greenberg “Munalaskme vana talu”

SÜGISOKSJON 2021

Õli vineeril. 1930/40-ndad
All paremal: J Greenberg
Pöördel: MUNALASKME VANA TALU. J. GREENBERG

Mõõdud 58 x 70 cm
Alghind 6800 EUR
Pakkumisi 27
Haamrihind 12 000 EUR

Sarnaselt mitmele teisele andekale kunstnikule alustas ka Johannes Greenberg (1887-1951) kunstiõpinguid noore poisina, Rudolf Lepiku käe all Paides. Hiljem end nii Eestis kui Saksamaal täiendanud Greenbergi andekust märgati varakult ning nii vabastati ta erandkorras nii õppemaksust kui innustati tema edasipürgimist mitmel muul viisil. Peale õpunguid sõitis Greenberg Moskvasse ning esines seal kahel olulisel näitusel – Moskva Kunstnike Liidu ja Mir Iskusstva omal. Tagasi Eestis olles osales ta ühe professionaalseima restauraatorina nii Tallinna raekoja saali kui Oru lossi seinamaalingute ning Kadrioru lossi taastamistöödel.

Greenberg on kunstiturul haruldane nähtus, eriti veel tema maastik, sest põhiliselt teame teda kui figuurimaalijat. Suur osa tema teostest kuuluvad Eesti Kunstimuuseumile, mille toonane muuseumi maaliosakonna juhataja Hilja Läti Greenbergi loomingu sügava austajana hävitamisest päästis.

Maastikud ilmusidki tema loomingusse eelkõige sõja-aastail, mil Greenberg läheneva rinde jalust Munalaskmes asuvasse talusse pages. Ta armastas Põhja- Eesti talumaastikke ja arhitektuuri ning kujutas neid meeleldi. Munalaskme oli tema pelgupaik, südamekodu, mille ümbritsevad metsad ja põllud lubasid tal sügavamalt loominguga tegeleda. Üksik vana talumaja kaitsvate puude varjus oli kui sümbol kodust ja kindlusest, mida toonane inimene väga vajas…