Joann Saarniit
Joann Saarniit
Joann Saarniit “Majake järve kaldal”, 1960. 51 x 66 cm.
Joann Saarniit “Majake järve kaldal”, 1960. 51 x 66 cm.
Joann Saarniit “Majake järve kaldal”, 1960. 51 x 66 cm.

Joann Saarniit “Majake järve kaldal”

KEVADOKSJON 2024

Õli masoniidil. 1960.
All paremal: John Saarniit

Mõõdud 51 x 66 cm
Alghind   1800 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Nõukogude võimu poolt vangi saadetud Joann Saarniidul (1909-1984) õnnestus sõitvalt rongilt maha hüpata ja Läände põgeneda, kuid kuna tema elutee lõppes enne Eesti iseseisvumist, ei õnnestunud tal siia enam kunagi naasta. Nii seadis ta end sisse teisel pool ookeani, Kanadas, kus osales aktiivselt kohalike eestlaste kultuurielu hoidmisel. 

Saarniidu ekspressiivne ja mõjus maalikeel sünteesis kogemusi ja mälestusi kahest riigist. Sageli võttis kunstnik Kanadas ette matku vabasse loodusesse, midagi, millega ta Eestis nii harjunud oli. Nii sattus ta ka maailma suuruselt teise järve, Ülemjärve äärde, mis inspireeris käesoleva teose valmimist. 

“Majake järve kaldal” annab ühelt poolt edasi intensiivset looduskogemust, mida sealse piirkonna rahvuspargid pakuvad, teisalt tühjalt seisva maja näol aga Saarniidu igatsust kodumaa järele. Dramaatiliselt veemassist välja tungivad kaljunukid mõjuvad päikesepaiste soojas valguses muinasjutulisena, nagu ka vesi, mille sügavroheline toon kordab tumedat kuuskede värvi. See on võluv mäng valguse, varjude ja looduse imetabaselt ebamaise koloriidiga – just see, milles Saarniit kõige võimekam oli.

Tekst: Katre Palm