Henn Roode
Henn Roode
Henn Roode “Tallinna vaade (Põhja puiestee)”, 1960. 36 x 54,5 cm.
Henn Roode “Tallinna vaade (Põhja puiestee)”, 1960. 36 x 54,5 cm.

Henn Roode “Põhja puiestee”

KEVADOKSJON 2024

Õli vineeril. 1960.
Pöördel: (54,5 x 36 cm) Henn Roode Tallinn vaade (Põhja puiestee) õli vineer 1960

Mõõdud 36 x 54,5 cm
Alghind   3400 EUR
Pakkumisi 1
Haamrihind 3400 EUR

Henn Roode (1924-1974) esimeseks elupaigaks peale karmist nõukogude vangilaagrist vabanemist sai Soo (toona Nikonovi) täna Kalamajas, kus elasid tema abikaasa Estheri vanemad. Hoovis oli Roode äial autoremonditöökoda ning ämm pidas vanalinnas kübarakoda, mistõttu kujunes käesolev, peaaegu koduhoovist maalitud Põhja puiestee vaade tema igapäevaseks kaaslaseks. 

1960. aastad oli aeg, mil Roode jätkas Cézanne’i vaimus vormi ja värvi analüüsijana. Tema looming sai nii kiitust kui kriitikat, sõltuvalt, kes oli hindajaks või milline oli parajasti soositav suund, kuid kunstnik jätkas sellest hoolimata ikka omas vaimus ning julgustas ka õpilasi enda valitud teele kindlaks jääma. 

Käesolev linnavaade mõjub justkui möödasõitvast autoaknast pildistatud foto – efekt, mis koos vanalinna motiivi ebahariliku nägemisnurgaga teeb selle huvitavaks. Ekspressiivselt maalitud, abstraktset ja konkreetset ühendavas teoses valitseb liikumine ja emotsionaalne lähenemine, samuti vaate tinglikkus: Oleviste terav torn sulab kokku puudevõradega, Paks Margareeta meenutav murdunud puutüve. Teoses aimub juba Roode lähenemist abstraktsionismile, mille osas Roodel oli eesti toonases kunstis üks teerajaja rolle.

Tekst: Katre Palm, Harry Liivrand