Henn-Roode-maal-poiss-rannakülast
Henn-Roode-maal-poiss-rannakülast
Henn-Roode-maal

Henn Roode “Poiss rannakülast”

KEVADOKSJON 2021

Õli papil. 1960ndad.

Mõõdud 28 x 24 cm
Alghind  1000 EUR

Tallinnas sündinud Henn Roode (1924-1974) jõudis aktiivselt kunstnikuna tegeleda vaid suhteliselt lühikese aja, kuid sel ajal sündinud looming on mitmekülgne ja rikkalik. Pallases õppinud noor kunstnik arreteeriti 1949. aastal väljamõeldud süüdistuste alusel koos õpingukaaslaste ja sõprade Ülo Soosteri, Valdur Ohaka, Lembit Saartsi ja tulevase abikaasa Esther Potisepa ning teiste ärksate kodanikega ning saadeti kaugel kodumaast asuvasse vangilaagrisse. Ennetähtaegselt vabanenud Roode jätkas kohe peale Eestisse naasmist kunstiõpingutega Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ja lõpetas selle 1959. Kahjuks pidi andekas kunstnik juba 50-aastase mehena alla andma raskele haigusele.

Oksjonil olev tütre autorluse kinnitusega teos on maalitud 1960ndatel aastatel, mil kunstnik koos perega veetis suvesid Pärnumaal Treimanis. Roodet inspireeris sealne maalähedane, ehe ja läbilõhki looduslähedane eluviis, kalurite karm, aastakümneid põlvest põlve edasi kantud amet ning selle kandjad. Kuigi Roode jõudis oma vormianalüüsis abstraktsuseni, võis ta samas maalida looduslähedasi, natuurist inspireeritud  etüüde. Kunstniku vaimustust portreteeritava ehedusest on maalis selgesti tunda. Roode oligi muuhulgas tugev, mitte ainult vormi analüüsiv, vaid ka modelli karakterit tabada püüdev portretist.

“Poiss rannakülast” oli eksponeeritud 2020. aastal Viimsi Rannarahva Muuseumis toimunud Henn Roode mereteemaliste maalide isikunäitustel “Meri ja rannarahvas”.