Günther Reindorff
Günther Reindorff
Günther Reindorff “Rannamaastik kõvera männiga”, 1926. Km 38 x 48 cm.
Günther Reindorff “Rannamaastik kõvera männiga”, 1926. Km 38 x 48 cm.

Günther Reindorff “Rannamaastik kõvera männiga”

KEVADOKSJON 2024

Pastell paberil. 1926.
All vasakul: GR A 1926

Mõõdud Km 38 x 48 cm
Alghind   9500 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Legendaarne Günther Reindorff (1889-1974), eesti kunstiklassika ühe ikoonilisema maastikupanoraami “Sibeliuse „Finlandia“” autor juhatas aastaid Riigi Kunsttööstuskoolis graafikaosakonda. Meistri maaliloomingut on aga säilinud vähe ning käesolev, juugendlike joontega “Rannamaastik kõvera männiga” on seetõttu haruldane ja väärtuslik leid tema loomingus.

Soome lahe saarte loodus köitis Reindorffi juba Stieglitzi kunstikoolis, mil ta laevaga Peterburist koju sõites nägi Suursaare kaljusid. 1926. aastal sõitis ta selle lähistel asuvale Tütarsaarele, kus joonistas ja maalis sealseid hingematvaid loodusvaateid. Eesti Kunstimuuseumi ekspositsiooni kuulub samast aastast suur pastell “Laeva ehitamine” (“Tütarsaar”, 1926) ning väga suure tõenäosusega on ka käesolev pastell valminud just eelmainitud loomereisil.

Rahvusromantismi ja ekspressionismi sünteesiv, värvi- ja valgusmängudele keskenduv teos on  pastellitehnika valdamise eeskujulik näide. Roosakad graniitkaljud kontrasteeruvad kaunilt meresinise ja männirohelisega ja moodustavad seeläbi harmoonilise koloriidi. Nii laotub vaataja ette suviselt kerge ja hedonistliku meeleoluga rannamaastik, mis on tõeline lembelaul Eestimaa looduse hingematvale ilule. 

Tekst: Harry Liivrand, Katre Palm