Evald-Okas-Lilled-kunstioksjon
Evald-Okas-maal-lilled
Evald-Okas-Lilled
Evald-Okas-maal-pöördel
Evald-Okas-signatuur-Allee

Evald Okas “Lilled sinisel taustal”

KEVADOKSJON 2021

Õli lõuend. 1987.
All paremal: EOkas 1987
Pöördel: E.Okas 7. VIII. 1987 Helsinki

Mõõdud 33 x 40 cm
Alghind 2700 EUR
Pakkumisi 1
Haamrihind 2700 EUR

Evald Okas (1915-2011) õppis August Janseni ja Voldemar Melliku juhendamisel Riigi Kunsttööstuskoolis dekoratiivmaali ning juba tollal märgati kooli kiitusega lõpetanud poisi pühendumist ja andekust. 1938. aastal algasid süvenenud maaliõpingud Johannes Greenbergi käe all Riigi Kõrgemas Kunstikoolis ning samal ajal esines ta juba ka näitustel ning asus juhendama Kunsttööstuskooli aktiklassi. 

Alates 1944. aastast alustas Okas tööd Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis ning õpetas tervet plejaadi tunnustatud kunstnikke nagu Tõnis Vint, Marju Mutsu, Ludmilla Siim, Allex Kütt, Tõnu Soo jpt. Pühendunust kunstipedagoogist sai 1954. aastal professor ning 1993. aastal emeriitprofessor.

Tänu akadeemiku tiitlile sai Okas võimaluse teha rohkeid välisreise riikidesse, kuhu teistel oli pea võimatu saada. Ka käesoleval kunstioksjonil olev teos “Lilled sinisel taustal” on maalitud ühel neist reisidest, täpsemalt naaberriigis Soomes, mida tõestavad nii pöördele kirjutatud asukohamärge Helsingi kui ka alusraamile pressitud “Made in Finland”.

Kunstnikule omase hoo ja elavusega maalitud buketis äratavad tähelepanu erinevad sügislilled, sealhulgas astrid ja hõbenelgid. Lillemaale ei ole Okas võrreldes teiste teemadega just palju teinud, ent tal on selles žanris kauneid töid erinevatest  perioodidest. Lilled muutuvad sagedasemaks tema hilisloomingus, nii omaette kujutatuna kui ka täiendusena aktide õitsvale ilule.