Evald-Okas-Laulupidu
Evald-Okas-maal-Laulupidu
Evald-Okas-Laulupidu
Evald-Okas-maal-Laulupidu
Evald-Okas-signatuur-Allee
Evald-Okas-pöördel

Evald Okas “Laulupidu”

KEVADOKSJON 2021

Õli, lõuend. 1987.
All vasakul: E. Okas 1987
Pöörde alusraamil: Evald Okas "Laulupidu". Õli 1987. 70 x 90.

Mõõdud 70 x 90 cm
Alghind 5400 EUR
Pakkumisi 47
Haamrihind 15 200 EUR

Evald Okas (1915-2011) õppis August Janseni ja Voldemar Melliku juhendamisel Riigi Kunsttööstuskoolis dekoratiivmaali ning juba tollal märgati kooli kiitusega lõpetanud poisi pühendumist ja andekust. 1938. aastal algasid süvenenud maaliõpingud Johannes Greenbergi käe all Riigi Kõrgemas Kunstikoolis, mille ta lõpetas 1941. aastal. Samal ajal esines ta juba ka näitustel ning asus juhendama Kunsttööstuskooli aktiklassi. Tema kirg kunsti ja selle õpetamise vastu väljendus ka hilisemas elus lisaks tegevkunstniku tööle andunud pühendumises pedagoogitööle.

1980ndate lõpul, mil kogu riigis hakkas inimestel tugevnema hinges peituv, vabadusest unistav salasoov, tekkis ka Okase loomingusse uus hingamine. Julgemalt tuldi välja Eesti riiklikele sümbolitele viitavate märkidega, mida ka oksjonil oleval teosel osav silm märgata võib.

Maali valmimisaastal, 1987 juulikuus toimus koolinoorte laulu- ja tantsupidu. Teosel on laulupeole minev pere kujutatud Okasele omase hooga, nagu ühe hingetõmbega; elav pintslikäsitlus ja intensiivsetel külmadel sinistel, rohelistel ja punastel toonidel põhinev koloriit, kõrvutatuna valge ja kollasega, loovad eleva meeleolu – just sellise eheda ning piduliku nagu iga laulupeol osalenu seda tundnud on. Oma kauneima kübara pähe sättinud uhkele emale on see hetk ilmselgelt tähenduslik, samas võib rahvarõivais tütarde silmist välja lugeda ootusärevust ning kerget pabinat eesoleva piduliku sündmuse ees.