Evald Okas Kalur
Evald Okas Kalur
Evald Okas “Kalur”, 1957. Plm 17 x 22 cm.
Evald Okas “Kalur”, 1957. Plm 17 x 22 cm.

Evald Okas “Kalur”

KEVADOKSJON 2024

Sügavtrükk, 1957.
All paremal: E. Okas 1957
All vasakul plaadil: EO 1957

Mõõdud Plm 17 x 22 cm
Alghind 1800 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Eesti kunsti üks virtuoossemaid joonistajaid, Evald Okas (1915-2011) armastas süveneda oma modellide poosidesse, näoilmetesse, kõigesse sellesse, mis ilmnes siis, kui nad isegi ei märganud, et keegi neid vaatleb. Nii õnnestus tal tabada modellide tõeline olemus – teesklemata kedagi teist.

1950. aastatel oli töötegemise temaatika kujutamine riiklikult soositud, kuid Evald Okast huvitas selle kõige juures ikkagi inimene ise. Samal aastal käesoleva sügavtrüki valmimisega maalis kunstnik suuremõõtmelise figuraalkompositsiooni “Kaluri laul”, milleks sai inspiratsiooni oma Kihnu reisidelt. Eesti Kunstimuuseumi arhiivides on säilinud foto, kuidas Okas kalurimütsis meest pingsalt selle maali jaoks jälgib.

Sama tundliku käega vajutab ta käesoleva teose peategelase päikeses ja tuules parkunud näole kortsud, mis räägivad merel veedetud aastatest, tormituultest pääsemistest ning vägevatest kalasaakidest. Mõtlike, vanu aegu meenutavate silmade taga on peidus lood, mis kannavad endas rannarahva igikestvat suhet loodusega. 

Tekst: Katre Palm