Evald-Okas-Erinevad-noorused-müüa
Evald-Okas-Erinevad-noorused-oksjon
Evald-Okas-Erinevad-noorused-müüa
Evald Okas “Erinevad noorused”, 1961
Evald Okas “Erinevad noorused”, 1961

Evald Okas “Erinevad noorused”

GRAAFIKAOKSJON 2021

Kuivnõel, akvatinta.
All vasakul: Erinevad noorused, kuivnõel. III 25/25
All paremal: EOkas 1961

Mõõdud plm 31,5 x 35,5 cm
Alghind 3000  EUR
Pakkumisi 15
Haamrihind 4400  EUR

Evald Okase (1915-2011) looming on alati olnud žanriliselt mitmekülgne, õrnade, voolavate joontega vormitud nõtked naised tema teostes aga selgelt äratuntavad. Just Okas tõi eesti maalitraditsiooni ja graafikasse meelelis-erootilise käsitluse kaasaegsest naisest, olles läbi kõikide loominguperioodide kujutanud eksootilisi naisartiste kaugetelt maadelt.

Oksjonil olev Itaalia-sarjast pärinev “Erinevad noorused” oli kunstniku enda sõnul üks tema lemmikumaid teoseid. Selle valmimise aastal, 1961 eksponeeris Okas seda ka Moskvas toimunud üleliidulisel näitusel, mille kohta märkisid Ene Lamp, Rein Loodus ja Mart Eller oma näitusearvustusel järgmist: “Meie vabariigi graafika väljapanekutest olgu öeldud ainult niipalju, et publiku suurimaks huviobjektiks (ja seda õigusega) paistavad olevat kujunenud
E. Okase stiilsed ja sisurikkad Itaalia-teemalised lehed ja akvarellid (E. Lehis, L. Mei, A. Pilar), mida külalisraamatus on peetud parimaiks kogu näitusel” (ajakiri “Kunst”, 1-1962, lk 13).

Ka tänapäeval on see kollektsionääride seas üks otsitumaid Okase graafilisi lehti, kus kunstnik on loonud omalaadse vastandumise ühelt poolt pühaliku, mahapööratud pilguga ning teisalt taamal seisva, uhkelt ehitud eneseteadliku naise vahel. Ka teose loomisel kasutatud kaks erinevat tehnikat rõhutavad demonstratiivselt, kuivõrd meie valikud elus mõjutavad inimsaatust.