Eugen Dücker
Eugen Dücker
ED2
ED1
ED3

Eugen Dücker “Kivine rand”

Kevadoksjon 2025
Õli lõuendil. 1909
All paremal: E. Dücker. 1909
Mõõdud47 x 66 cm
Alghind5 900

Rannavaade kahe purjekaga on heledas koloriidis ja värskelt maalitud, kajastades Eugen Dückeri (1841-1916) laadi lähenemist impressionistlikule vabaõhumaalile 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul. Taoline kujutluslaad kajastus ka tema õpilaste loomingus Düsseldorfi kunstiakadeemias, kuhu tal oli olnud võimalik minna tänu stipendiumile, mille oli pälvinud akadeemia lõputöö hiilgava soorituse eest. Hiljem samas koolis maastikumaali professoriks saanud Dücker uuendas akadeemia õpetamissüsteemi märkimisväärselt. Muuhulgas oli tema õpilaseks teinegi eesti päritolu kunstnik Oskar Hoffmann. 

Sidemed Eestiga säilisid peamiselt tänu kunstnikust õele Marie Dückerile, kes elas Pärnus ning keda külastades maalis ta ka sealset rannikut (näiteks “Pärnu jõel”, 1879, Eesti Kunstimuuseum) ning Saaremaa vaateid. Kuigi sageli maalis ta tollal Põhja-Saksamaal ja Rügenis, on käesolev vaade tõenäoliselt maalitud Eestis ning on hea näide Dückeri enda õpetatavatest iluideaalidest. 

Kunstniku valgusküllased realistlikud loodusekujutised on lausa jahmatavalt elutruudes värvides. Nii on Dücker ka oma teoses “Kivine rand” huviga süvenenud iga heinakõrre detailsesse kujutamisse, oma virtuoosse värvide segamisega suutnud tabada merevee kergelt õõtsuvat lainetust ning viia vaataja otse värsket meretuult hingama.

Tekst: Mai Levin, Katre Palm