Endel Kõks
Endel Kõks
Endel Kõks “La vie”, 1954. 48 x 62 cm.
Endel Kõks “La vie”, 1954. 48 x 62 cm.

Endel Kõks “La vie”

KEVADOKSJON 2024

Guašš, tempera, akrüül kartongil. 1954.
All paremal: EKõks 54

Mõõdud 48 x 62 cm
Alghind 10 000 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

“Ma sellele tantsule kutsun kõik, kel inimhing kanda on antud!

Ma sellele tantsule kutsun kõik, kel vaimule keha on ankruks.

Nüüd unustage ümbritseva ilma nukker melu

ja kuulatage-kuulge sosinaid – on see vast elu!”

Katkend Doris Kareva, Jürgen Rooste luuletusest “Ma sellele tantsule kutsun kõik”

1950. aastal Rootsi elama asunud pallaslasest Endel Kõksist kujunes üks uuendusmeelsemaid väliseesti kunstnikke. Kõksi toonane looming on täis katsetamist erinevate tehnikate ja stiilidega. Muuhulgas ilmub tema töödesse analüütilisest kubismist välja kasvanud rõhutatud must kontuurjoon ja geometriseeritud figuurid, mille heaks näiteks on käesolev teos.

Emotsionaalseid rütme täis “La vie” (“Elu” eesti k) on võluv stiliseeritud figuraalkompositsioon meelelahutuse ja hedonismi teemal: Kõks kujutab koos tegelasi tsirkusest ja tantsusaalist. Käsipõsakil nõutult istuma asetatud arlekiin oma rombimustrilises kostüümis sümboliseerib Watteau´aegadest saadik melanhooliat ehk siinses kontekstis moralisti. Elujaatav Kõks jätab tema tegelaskuju aga teadlikult tahaplaanile ning pöörab tähelepanu muredelt helgetele hetkedele meie elus. Nii toob ta vaataja ette värvirõõmu ja energia – tantsu läbi elu selle parimas võtmes!

Maal on reprodutseeritud Tiiu Talvistu 2013. aastal koostatud Endel Kõksi monograafias “Vapruse, vabaduse ja rõõmuga” (nr 325, eksklikult 1971. aasta nimestikus).

Tekst: Katre Palm, Harry Liivrand