Eduard Wiiralt

Eduard Wiiralt “Noor araablane”

KEVADOKSJON 2023

Itaalia pliiats paberil. 1938.
All vasakul: Wiiralt MARRAKECH 10 XI 1938

Mõõdud Ava 35 x 27 cm
Alghind   14 500 EUR
Pakkumisi 1
Haamrihind   14 500 EUR

Eduard Wiiralti (1898-1954) 125. juubeliaasta puhul on pakkumisele tulemas tõeline rariteet, sametsilmse noore araabia poisi natuuris valminud joonistus.

Aafrikasse sõitmiseks sai Wiiralt inspiratsiooni mitmelt poolt, küll nii Ants Laikmaa Tuneesia reisist, Friedebert Tuglase Tuneesia, Alžeeria ja Maroko reisist kui ka vestlustest teiste kultuuritegelastega. Just Maroko periood (1938-1939) andis kunstiajaloolaste sõnul Wiiraltile uut energiat ning võimaldas luua teoseid, mis tabasid sügavamalt subjekti olemust. 

Kui oma kuulsa metsotintotehnikas “Noore araablase” lõpetas kunstnik 1940. aastal Eestis olles (selle kavand kuulus kunagi Alfred Rõude kogusse), siis käesolev, itaalia pliiatsiga joonistatud teos on valminud Marrakechis kohapeal, 10. novembril 1938. Ilmekate näojoontega noort poissi joonistas Wiiralt ka otsevaates, kuid hilisema graafilise lehe otsustas siiski tõmmata just külgvaates, kus modelli pikad tumedad ripsmed eriliselt välja joonistusid. Teost iseloomustab eriline pehmus, kus pliiatsitera küljega sujuvalt tõmmatud jooned justkui voolavad poisi põskedel, moodustades kord tugevamaid, kord õrnemaid varje, kuniks kulmineeruvad sügavmustades unistuslikes silmades, mis on igaveseks kirjutatud eesti kunstiajalukku.