Eduard-Wiiralt-Monika
Eduard-Wiiralt-Monika
Eduard-Wiiralt-graafika
Metsotinto
Eduard Wiiralt “Monika”, 1942. 49,3 x 32,6 cm.

Eduard Wiiralt “Monika”

KEVADOKSJON 2021

Metsotinto, 1942.
All vasakul: "Monika" Mezzotinto 1942
All paremal: Eduard Wiiralt

Mõõdud 49,2 x 31,8 cm
Alghind  3800 EUR
Pakkumisi 8
Haamrihind  4400 EUR

Eesti esigraafik Eduard Wiiralt (1898-1954) lõpetas Pallase 1924. aastal graafiku ja kujurina. Andeka õpilasena jätkas ta samas koolis peale lõpetamist graafiliste tehnikate õpetaja tööd. 1925. aastal suundus Wiiralt kunstikeskusesse Pariisi, mille inspireeriv keskkond oli tema koduks pikki aastaid.

Wiiralti ekspert, kunstiteadlane Mai Levin kirjutab oksjonil oleva teose kohta: “Oma tippteose metsotintotehnikas lõi Wiiralt väikesest Tallinna tüdrukust Monika Pootsikust tehtud rohkete joonistuste alusel 1942. aasta teisel poolel.” Kunstnik katsetas sama motiiviga teost väikeste variatsioonidega pikalt ning ühe järgmise variandina tegi versiooni, kus tagaplaanil kujutatud portreel on peas samasugune müts, mida kannab esiplaanil istuv tütarlaps. Tütarlapse portree on ka viimase sviitril oleval prossil ning nii näivad kõik kolm portreed kajastavat tütarlapse kujunemist lapsest tõsiseks neiuks.

“Monika” sai kiita juba oma valmimise aastal, millest räägib ka 2013. aasta “Eesti kunsti ajaloo” 6. köite 1. osa: “Tallinna Kunstihoone 1942. aasta sügisnäitusel tõusid märgiliste teostena esile Eduard Wiiralt Eesti-ainelised portreeüldistused: kaks teost pealkirjaga “Eesti neiu” (üks värviline akvatinta, teine pehmelakk) ja metsotinto “Monika” (näitusel oli selle nimetus veel “Tüdruk lilledega”). Viimast, kompositsioonilt erilist, kolmekordse portreekordusega teost, mis tehniliselt on E. Wiiralti metsotintokäsitluse tipp, hakati hiljem aina rohkem hindama ning “Monikal” oli edu ka sõjajärgsel Prantsusmaal.”