Eduard Wiiralt Marrakesh
Eduard Wiiralt Marrakeshi linnamüür
Eduard Wiiralti Maroko reis

Eduard Wiiralt “Marrakeši linnamüür”

GRAAFIKA KEVADOKSJON 2022

Ofort, kuivnõel. 1938.
All vasakul plaadil: WIIRALT MARRAKECH VIII 1938
All vasakul: Rompart de Marrakech 1938
All paremal: Eduard Wiiralt.

Mõõdud 29,9 x 39,7 cm
Alghind  4400 EUR
Pakkumisi 1
Haamrihind  4400 EUR

1919. aastal Pallasesse astunud Eduard Wiiralt (1898-1954) pühendus esialgu skulptuurile, kuid kolm aastat hiljem jätkas õppimist Dresdeni Kujutavate Kunstide akadeemias, kus puutus tõsisemalt kokku mitmete erinevate graafikatehnikatega. Tema Pariisi perioodide vahele mahtus ka Maroko periood (1938-1939) mis kunstiajaloolaste sõnul andis Wiiraltile uut energiat ning võimaldas luua teoseid, mis tabasid sügavamalt subjekti olemust. Tema toonases elukohas Marrakeši vanalinnas, aadressil 61 Rue Ksour avas Ene Ergma 2010. aastal ka kunstnikule pühendatud mälestustahvli.

Marrakeš võlus Wiiraltit koheselt ning kuigi ta oli tulnud sooja kliimasse eelkõige tervist parandama, inspireeris eksootiline loodus ja kultuur kunstnikku kohe tööle asuma. Just sel perioodil ja kohe selle järgselt valmisid mitmed tema tuntud teosed loomadest, loodusest ja inimestest, sh “Berberi tüdruk kaameliga”, “Berberi poiss” ja “Marrakeši linnamüür”.

Kuum kliima oli ofordilaki kasutamisel parajaks väljakutseks ning seetõttu valmis “Marrakeši linnamüür” osade kaupa. Vaevarikkast tööst hoolimata oli Wiiraltile tähtis see teos lõpetada ning selle õrn teostus annab meisterlikult edasi lõunamaa erksa ja põletava päikselõõsa, vihma järgi januneva maa ning vaikselt tegutsevate elanike olemuse.