Eduard Kutsar
Eduard Kutsar
Eduard Kutsar “Purjekad rannikul”
Eduard Kutsar “Purjekad rannikul”

Eduard Kutsar “Purjekad rannikul”

Sügisoksjon 2024
Õli kartongil. 1930.
All paremal: Kutsar 30
Mõõdud27 x 36 cm
Alghind2 000
Pakkumisi1

Pallases õppinud ning Tartus ja Elvas elanud Eduard Kutsari (1902-1970)  jaoks oli tähtis kuulata enda südame häält ja nii eelistas ta koolis valitsevale uusimpressionismile pigem ekspressionistlikku käsitluslaadi. 

Tundeküllane motiivi jäädvustamine iseloomustab kogu kunstniku loomingut, mille heaks näiteks on 1930. aastal valminud oivaline “Purjekad rannikul”. Väga suure tõenäosusega põhjarannikul asetsevat Käsmu kaluriküla kujutav stseen toob esile võimsad purjelaevad, mis on parrastega kokku haalatud. Rannapoolse laeva ahtris on näha ka pääste- või tööpaadi veeskamiseks mõeldud taavetid. Kuna tegemist on vanade purjelaevadega, siis oli tava, et need aeti randa ning demonteeriti väärtuslikud detailid uue ehitamiseks. Laevade nimede kohta paraku selgust pole, kuid on selge, et neil on sees ainult ballast, muidu poleks neid nii lähedale kivisele kaldale olnud võimalik sikutada.

Sama empaatiliselt kui esiplaani kaljastesse, suhtub Kutsar ka tagaplaani. See on  küll edasi antud märksa sulavamas tehnikas, meenutades traditsioonilist Pallase maalikooli, ent just see aitab esile tulla väärikatel laevadel. 

Tekst: Katre Palm, Harry Liivrand, Urmas Dresen