Boris Ottenberg
Boris Ottenberg
Boris Ottenberg “Põhjarannik”, 1934. 40 x 57 cm.
Boris Ottenberg “Põhjarannik”, 1934. 40 x 57 cm.
Boris Ottenberg “Põhjarannik”, 1934. 40 x 57 cm.

Boris Ottenberg “Põhjarannik”

KEVADOKSJON 2024

Õli kartongil, 1934.
All paremal: B. Ottenberg. 1934
Pöördel: B. Ottenberg

Mõõdud 40 x 57 cm
Alghind   2800 EUR

Saksa perekonnast pärit Boris Ottenberg (1891-1946) võttis aktiivselt osa siinsest kunstielust. Tal oli palju eestlastest tuttavaid ja ostjaid, kellele imponeerisid tema tundliku loodusevaatleja natuur ja juugendstiili mõjutustega teosed. 

Ottenberg armastas maalida natuurist ja nii jõudis ta mööda Eestimaad maalilisi paiku otsides Toilasse, kus peatus tuntud luuletaja Igor Severjanini juures – oli ju Ida-Virumaa põhjarannik traditsiooniliselt armastatud suvituskoht. On väga suur tõenäosus, et käesolev peenetundeline maastikuvaade on maalitud selle reisi ajal – täpsemalt Kunda linnas asuvalt Kronkskaldalt vaatega Toolse Ordulinnuse varemetele.

Hunnitu paekaldalt maalitud vaade demonstreerib eelkõige Ottenbergi tohutut koloristiannet. Kaugemalt ühtlaselt pastelsetes beežikas-sinakates toonides valminud maalil leiame lähemale astudes tõelise värvidemere – koobaltsinise, ploomililla ja oliivikarva rohelise, mis annab tunnistust teadlikust värviteooria rakendamisest. Ometigi mõjub see keregelt udulooritatud tulemus vaba ja spontaansena – just sellisena, mis kutsub ennastki looduse värvide maagiat otsima.

Tekst: Mai Levin, Katre Palm