August Albo
August Albo
August Albo “Roosad pojengid”, 1950-ndad. 46 x 61 cm.
August Albo “Roosad pojengid”, 1950-ndad. 46 x 61 cm.
August Albo “Roosad pojengid”, 1950-ndad. 46 x 61 cm.

August Albo “Roosad pojengid”

SÜGISOKSJON 2023

Õli lõuendil. 1950-ndad.
All paremal: ALBO

Mõõdud 46 x 61 cm
Alghind  3400 EUR
Pakkumisi 29
Haamrihind 11 000 EUR

Suurupis sündinud ja Eestis üles kasvanud, kuid hiljem rahvusvahelisel kunstimaastikul tuntuks saanud August Albo (1893-1963) näol on tegemist äärmiselt põneva maalikunstnikuga, kellelt tellisid teoseid juba tsaar Nikolai II õukondlased. 1951. aastal kohtus Albo Ameerika Ühendriikides kunstikollektsionääri Donald Bonnist Cordiga , kes vaimustus tema loomingust ning asus seda suure kirega populariseerima. See oli aeg, mil Albo teostas oma kuulsaimad maalid “Free as the Wind”, “Strauss Waltz” ja “Les Sylphides”. Teose “Free as the Wind” reproduktsioonid olid Ameerikas aastakümneid ühed enim müüdud reproduktsioonid üldse. Ettevõtte 1962. aasta kataloogist näeme, et tema teoste reproduktsioone müüdi selliste autorite kõrval nagu Henri Matisse, Vincent van Gogh, Paul Cezanne, mis kuulusid Donald Bonnist Cordi isiklikku kogusse.

Albo natüürmordid on maalitud fotograafilise täpsusega. Pojengiõite majesteetlikult värske ja hõrgu tooni esile toomiseks on kunstnik valinud ühtlase sügavpruuni tausta. Õite värskust rõhutavad meisterlikult maalitud veetilgad, mis justkui otse õitelt oleks kukkunud – meenutamaks äsjast vihmasabinat akna taga. Ja kas tunnete seda aroomi – uimastav-magusat suve algust tähistavat pojengilõhna? Nagu Albo sel aastal toimunud isikunäituse kuraatorid Harry Liivrand ja Katre Palm kirjeldasid, on Albo tõepoolest meister iluelamuste loomisel.

Teos oli eksponeeritud Allee galeriis septembris 2023 toimunud näitusel “August Albo – iluelamuste maalija New Yorgist”.