Ann Audova
Ann Audova
Ann Audova “Astrid”, 1940ndad. 68 x 75 cm.
Ann Audova “Astrid”, 1940ndad. 68 x 75 cm.
Ann Audova “Astrid”, 1940ndad. 68 x 75 cm.

Ann Audova “Astrid”

KEVADOKSJON 2024

Õli lõuendil. 1940ndad.
All paremal: Audova

Mõõdud 68 x 75 cm
Alghind 25 000 EUR
Pakkumisi
Haamrihind

Pallaslase Ann Audova (1904-2001) pastoossed salapärastesse varjudesse mähkunud lillemaalid võluvad oma ekspressiivse väljenduslaadiga. Kunstnik armastas need sageli paigutada tagasihoidlikule sumedale taustale, mis polnud sugugi juhuslik – just nii tõusid värvilised õied eriliselt esile.

Heaks ülevaateks kunstniku loomingust kujunes 2007. aastal Adamson-Ericu Muuseumis toimunud näitus “Kumisev valgus. Sarjast „Eesti esimesi naiskunstnikke””, mille kataloogis leiame 1947. aasta „Sügislilled“ (kat, nr. 42, lk. 59). Antud maal on oma värvilahenduse ja kujutatud objektide poolest käesolevale maalile väga lähedane, mistõttu saame need ajaliselt paigutada samasse perioodi – Audova loomingu absoluutsesse kuldaega. 

Sügise algust tähistavaid lilli mahlakalt kujutanud teoses on voolavat maalilisust –  pastoosselt lõuendile laotud värvikihid on nii tihedad, et kerkivad silmaga nähtavalt lõuendil esile. Sageli segas ta oma struktuurselt võluvatesse värvikuhjadesse liiva, luues sellega krobedama ning looduslähedasema tulemuse. Nii loob kunstnik omaette kunsti ja botaanikat lüüriliselt siduva maailma, mida tasub nautida eri nurkade alt, nii hämaras kui tugevamas valgusvihus – just nagu loodus ise neid lõhnavaid õisi austab. 

Tekst: Mai Levin, Katre Palm