Alice Kask
Alice Kask “Nimeta”, 2008. 145 x 163,5 cm.
Alice Kask “Nimeta”, 2008. 145 x 163,5 cm.

Alice Kask “Nimeta”

KEVADOKSJON 2024

Õli lõuendil. 2008.
All paremal: ALICE KASK 2008

Mõõdud 145 x 163,5 cm
Alghind   22 000 EUR
Pakkumisi 27
Haamrihind 52 000 EUR

Alice Kask on tänapäeva eesti maalikunsti üks omapärasemaid ja rahvusvaheliselt edukamaid loojaid, kelle teosed üliharva kodumaal oksjonile jõuavad. Kunstiteadlane Harry Liivrand kirjutab: “Maneerilt realistlik, isegi naturalistlik, kujutab Kask inimesi fragmentaalselt ja anatoomiliselt täpselt, mängides osavalt metafüüsilise ruumi, meie kujutlusvõime ja psühholoogilise pingega. Samas demonstreerib Kask ennast suurepärase peenmaalijana, kelle jaoks väheste pastelsete värvidega koloriit väljendab kindlat meeleolu.”

Uusfiguratiivsusega seostatud Kase looming liigub sfäärides, mis ei oma seost harjumuspärase reaalsusega, selles eksisteeriv ruumi ja tasapinna vastandus loob täiesti uue keskkonna. Varjude ja varjatud vihjete maailmast leitav ruum muutub tähenduslikuks läbi figuuri enda, mis käesolevas teoses on dekonstrueeritud iseennast õlgadel kandva kuju näol. Maalikunstnik Andro Kööp kirjutab: “Kask on selles teoses kompositsioonile juurde lisanud otseses mõttes uue dimensiooni – ruumi enese. Kui muidu räägib tema maalidel kontseptuaalset lugu tsentraalselt asetsev figuur või sümboolne vorm ning selle ümber laiuv avarus, siis praegusel maalil on lavale astunud uus, meile lähedane tegelane – tuba. Ruum on aga maalile oma koha sisse võtnud peaaegu et salaja, proovides mõistvalt jääda peategelase suhtes tagaplaanile nii otseses kui ülekantud tähenduses. Ometigi on vaatamata tagasihoidlikuse taotlusele ruum oma õdususega mitmetähenduslikule peategelasele siiski võrdne partner. Nende kahe kooskõla annab maalile meeldiva ja positiivse kindlameelsuse tunde ja võiks öelda, et ka optimistliku tuleviku tunnetuse. Oletatav sotsiaalsus käsikäes kompositsiooni hea esteetilise liikuvusega loovad põneva ja energiseeriva tunde, mida tahaks kogeda veel ja veel.”

Teos oli eksponeeritud Alice Kase isikunäitusel Hobusepea galeriis aastal 2008 ning Mikkeli muuseumis aastal 2016. Teos on reprodutseeritud kunstniku loomingut koondavas raamatus “Alice Kask” lk 56, Tallinn 2016.

Tekst: Harry Liivrand, Andro Kööp, Katre Palm