Aleksander Kulkoff
Aleksander Kulkoff Tallinna sadam
Aleksander Kulkoff

Aleksander Kulkoff “Tallinna sadam”

SÜGISOKSJON 2022

Õli vineeril. 1926.
All vasakul: A. Kulkoff

Mõõdud 42,5 x 87 cm
Alghind   28 000 EUR

1918. aastal Eestisse elama kolinud Aleksander Kulkoff (1889-1970) oli üks tunnustatuimaid siinseid vene päritolu kunstnikke. Tema valgusküllase ja eristuva stiiliga teosed pälvisid tunnustust siinse kunstipubliku seas, sealhulgas president Konstantin Pätsilt, kes esitas talle tellimuse enda portreeks, mida esimest korda Kadriorus 1938. aastal pidulikult presenteeriti.

Kulkoffi kutsuti osalema mitmetele mainekatele konkursitele, sh kuulsa Balti jaama pannoode tellimusele. Tööde tase oli erakordselt kõrge ning 1926. aasta septembriks oli selgunud, et tellimuse saavad Peet Aren (liiklusviise kujutavad pannood keskruumi) ja Roman Nyman (“Aastaajad” einelauda). Konkursil osalenud teised tööd aga saavutasid sellest hoolimata märgilise tähenduse, sealhulgas käesolev “Tallinna sadam”.

Impressionistlikult hele teos võlub lisaks oma koloriidile figuuriderohkusega, kellest igaühel on täita oma kindel roll ning kelle riietust uurides rullub lahti terve rida lugusid nende ametipostidest ja ülesannetest. Kulkoffile omaselt on nende näod edasi antud laiade pintslitõmmetega, mis aga kaugemalt vaadates moodustavad realistlikke vaatemänge sadamas kihavast elust.

Töö on reprodutseeritud  2005. aastal Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäel korraldatud näituse “Vene kunstnikud Eestis XX sajandi algupoolel” 3-keelses kataloogis, mille koostas Nikolai Kormašov.