



Aleksander Kulkoff “Rannaäärne külatee. Salmistu”
Kevadoksjon 2025
Õli lõuend. 1930ndate lõpp/1940ndate algus.
All paremal: A. Kulkoff
Mõõdud | 104 x 135 cm |
---|---|
Alghind | 39 000 € |
29-aastaselt Eestisse elama asunud mitmekülgne kunstnik Aleksander Kulkoff töötas maalijana erinevates laadides, kuid impressionism ja art deco olid tema loomingu selgrooks. Siinjuures võttis eesti kunstikriitika tema loomingut hästi vastu ning teiste seas kujunes tema üheks suurimaks austajaks Eesti esimene president Konstantin Päts, kes usaldas talle isikliku autoportree maalimise ning mida esimest korda Kadriorus 1938. aastal pidulikult presenteeriti. Lisaks leiame Kulkoffi loomingus usulisi ning ajalooteemalisi kompositsioone, žanripilte, teoseid Põhja-Aafrika olustikust ning maastikumaale. Tema lopsakalt impressionistlik stiil oli mõjutatud ka 1920. aastate uusasjalik-ekspressionistlikust suunast ja 1930. aastate uusklassitsismist ning võlus siinset publikut.
1930. aastate teisel poolel populaarseks muutunud maa- ja rannaelu temaatika kajastus temagi loomingus. Põhjaranniku loodus ja külad köitsid Kulkoffi oma eheda otsekohesusega – selgelt ja innuga eesti keelt rääkinud kuulsat kunstnikku võeti seal alati soojalt vastu. Käesolev maal kuulub suure tõenäosusega Salmistust inspireeritud maastike hulka, milliseid ta esitas kevadnäitusele Kunstihoones 1942. aastal ning jõulunäitusele 1942/43.
Maastiku suurejoonelises kontseptsioonis, vormiselguses ja värvipuhtuses, külaidülli kohal kõrguvas avaras laotuses on tunda uusklassitsismi mõju. Avar rannavaade on andnud Kulkoffile võimalusi realiseerida oma maalijaoskusi pastoraalses maastikumaali žanris, taandades kaks esiplaanil jalutavat figuuri vaid osaks selles. Kuid just need kaks naist – ilmselt ema ja tütar – defineerivad teose õhustiku ja jutustuslikkuse. Monumentaalne teos nii teostuselt kui formaadilt!
Tekst: Mai Levin, Harry Liivrand, Katre Palm