



Aleksander Grinev “Maastik pilvevahus”
Kevadoksjon 2025
Guašš paberil. 1929.
Üleval paremal: A GRINEF 1929
Mõõdud | ava 28 x 34 cm |
---|---|
Alghind | 1 200 € |
1913. aastast Eestisse kolinud Aleksander Grinevi (1892-1947) teostest suurem osa on aja jooksul kadunud ja nii on iga uue teose väljailmumine oluliseks lisanduseks tema loomepärandisse. 1920. aastal Pallases õppejõuna tööd alustanud Grinev kutsuti juba järgmisel aastal Berliini, sealse kirjastuse kujundajaks ja illustraatoriks. Naastes Eestisse tegutses Grinev siin vabakutselise kunstnikuna, osales aktiivselt näitustel ning kujunes tänu peenetundelisele stiilile üheks Konstantin Pätsi lemmikkunstnikuks.
1928. aastal Pallases toimunud näituse arvustustes kiideti Grinevit tema omapärase ja küpse virtuooslikkuse pärast. Samal aastal jõudis ta oma personaalnäituseni “Elupildi projekt” toonastes Pallase ruumides Karlova tänaval Tartus. Nii oli käesoleva teose valmimisel kunstnik täis elurõõmu ja entusiasmi, mis väljendub ka avara maastiku helges ja muretus atmosfääris.
Märkame teosel “Maastik pilvevahus” Grinevi legendaarse sajandivahetuse kunstirühmituse “Mir Iskusstva” mõjutusi, hunnitu loodusvaate raamistamist sügavrohelise puuvõramotiiviga (vaata ka “Maastik järvega”, 1932. Tartu kunstimuuseum). Võte toob esile teose fookusmotiivi – sulgpehmena mõjuva pilvevahu. Tekkiv sügavusillusioon lisab teosele ruumilisust ja mahtu, tõestades akvarelli mõjuvõimekust värske ja eheda looduselamuse edasiandmisel.
Tekst: Katre Palm