Ülo Sooster
Ülo Sooster
Ülo Sooster “Naine”
Ülo Sooster “Naine”

Ülo Sooster “Naine”

Sügisoksjon 2024
Tušš paberil. 1966.
All paremal: Sooster 66
MõõdudKm 26,5 x 20,5 cm
Alghind1 700
Pakkumisi1

Eesti sürrealismi esinumbri Ülo Soosteri (1924-1970), kelle sajandat sünniaastapäeva Eesti kunstiavalikkus sel aastal tähistab, loomingusse kuulub arvukalt figuratiivseid joonistusi. Sooster oli impulsiivne ja emotsionaalne joonistaja, kunstnikuna huvitasid teda inimfiguuri jäädvustades aga paradoksid ja ebaharilikud vahekorrad. 

Esimesed ilmingud hiigelnaise motiivist ilmuvad Soosteri loomingusse 1966. aastal, mil valmib tema mägise maastiku taustal kujutatud “Rind”. Samal aastal valmib ka käesolev tušijoonistus, mis oleks ühelt poolt justkui feminiinne parafraas Le Corbusier´ kuulsale maskuliinse modulori proportsioonisüsteemile. Kuid teisalt pöörab Sooster füüsilised proportsioonid pea peale, ning annab naise torsole hiiglaslikud mõõtmed, rõhutades justkui naises peituvat tunduvalt suuremat väge kui seda arvata osatakse. 

Teos jõuab oksjonile kunstiteadlase Mari Pilli pärandkogust, kellele Ülo ja ta abikaasa Lidia Sooster töö isiklikult kinkisid. Seetõttu seisab ka teose allosas Lidia vastav pühendus kallile Marile. Pill oli üks Ülo Soosteri loomingu Eestisse vahendajaid, kes muuhulgas korraldas ta 1985. aastal Soosteri isikunäituse Tartu kunstimuusemis ning 1986. aastal valmis tema sulest ajakirja “Kunst” 1. numbris Pilli artikkel “Ülo Sooster. Novaator ja traditsioonide kandja”. 

Tekst: Harry Liivrand, Katre Palm