Richard Kaljo
Richard Kaljo
Richard Kaljo “Akordionimängija”
Richard Kaljo “Akordionimängija”
Richard Kaljo “Akordionimängija”
Richard Kaljo “Akordionimängija”

Richard Kaljo “Akordionimängija”

Sügisoksjon 2024
Kuivnõel paberil. 1938.
All vasakul: Kuivnõel (proovitrükk)
All paremal: Richard Kaljo. -38.
MõõdudPlm 37,8 x 30 cm
Alghind2 500
Pakkumisi3
Haamrihind2 700

1930. aastate II pool tõi eesti graafikasse Eduard Wiiralti  kõrvale teise geeniuse – Richard Kaljo (1914-1978), kes oli suurmeistriga võrdväärselt virtuoosne. Temast kujunes kaasaja elav kujutaja, kelle realistlik kujutamislaad toitus samas irooniast ja värvikaist tüpaažidest. 

Haruldane, 1938. aasta kuivnõelatehnikas “Akordionimängija” valmis samal ajal, mil Kaljo alustas esinemist professionaalsete kunstnike näitusel – olles ise veel Pallases õpilane, peeti teda kui väga lootustandvat tulevikutähte juba toona selle vääriliseks. Kunstiteadlane Elnara Taidre kirjutab 2014-2015. aasta Kumu näitusega “Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” kaasnenud raamatus, et selles teoses ühendub Pallase graafikutele omane tinglik anatoomiline käsitlus “kujutatud nägusid täitva erilise helgusega, mis on iseloomulik 1930. aastate Wiiralti, aga ka Karin Lutsu töödele” (lk 15. EKM, 2014).

Tugevalt ekspressionistliku meeleoluga töö tutvustab noort kunstnikku kui juba küpset meistrit. Kujutades elamust muusikast, annab Kaljo edasi ka kolm erinevat karakterit, kelle pilkudest on juba näha, et helide maailm on argimured eemale tõrjunud ning hetkeemotsioone kannab vaid haarav meloodia.

Teos kuulub ka Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni ning on reprodutseeritud Kumus 2014-2015. aastal toimunud näitusega “Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” kaasnenud raamatus, lk 68 ning selle kataloogiosas, lk 145. 

Seekordsel oksjonil pakkumisele tulevad teosed pärinevad Richard Kaljo pärandkogust, millega tähistame maestro 110. sünniaastapäeva. 

Tekst: Harry Liivrand, Katre Palm