44. Ott Kangilaski “Uutmoodi pilt”, 1958
Offers: 22Parim pakkumine: 4 400 €
Ofort paberil. Plm 38,5 x 48 cm.
1968. aastal kuulsa „Kunsti kukeaabitsa“ välja andnud Ott Kangilaski (1911-1975) ja tema vennapoeg Jaak Kangilaski viisid populaarseks kujunenud raamatu 10 000 kunstihuviliseni üle Eesti, läbi raamatukogude ja koolide veel enamatenigi. Samasuguse missiooniga töötas Kangilaski ka graafikas, kandes kunstikeelde nii mõistulugusid kui iidseid muistendeid.
1947. aastal valmis Elmar Kitsel maal “Arutelu Kunstnike Liidus” (Eesti Kunstimuuseum), millel grupp kunstihuvilisi arutavad aktiivselt nende ette asetatud teoste üle. Kangilaskile omaselt keerab ta oma töös motiivile aga vinna peale ja lisab moodsat kunsti mitte mõistvatele osalistele humoorika väljanägemise. Kes näitab näpuga, kes laiutab käsi – igal tegelasel on oma kindel arvamus. 1950. aastate teisel poolel algas siinses kultuuris sula-aeg ja ka kunst hakkas vabanema senistest liiga jäikadest ettekirjutustest.
Kuid isegi aeglane kaasaminek uute kunstivooludega ei tulnud kergelt ning seda protsessi Kangilaski töö kajastabki. Rahvasuu räägib, et pildil on kujutatud mitut tolle ajastu tuntud tegelast, kuid legendile kinnitust ootab veel aeg.